13 °C

Küresel piyasaların gözü ABD'de olacak

Küresel piyasalar, bu hafta ABD'de borç tavanı görüşmeleri ve vergi tasarısı konusundaki uzlaşma görüşmelerine odaklandı.

Küresel piyasaların gözü ABD'de olacak

ABD vergi sisteminde büyük değişiklikler öngören 1,5 trilyon dolarlık vergi tasarısının Senato'da yapılan oylamada 49’a karşı 51 oyla kabul edilmesinin ardından gözler, bu hafta Temsilciler Meclisi ile Cumhuriyetçi Senatörlerin yapacakları uzlaşma görüşmelerine çevrildi.

Analistler, ABD Temsilciler Meclisi'nin, aynı ismi taşımasına rağmen bazı farklılıklar içeren bir vergi tasarısını daha önce onayladığını, bu nedenle sürecin henüz tamamlanmadığını, Cumhuriyetçi senatörlerin Kongre'nin diğer kanadı olan Temsilciler Meclisi'ndeki meslektaşlarıyla bir araya gelerek tasarı üzerinde uzlaşmaya çalışacaklarını kaydetti. Borç tavanının yükseltilmesi için gereken sürenin dolmak üzere olduğunu hatırlatan analistler, bu konudaki gelişmelerin de takip edileceğini ve cuma günü açıklanacak kasım ayı istihdam raporunun bekleneceğini bildirdi.

Vergi reformuna ilişkin iyimserlikle dolar, uluslararası piyasalarda güç kazanırken, cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 0,17, S&P 500 endeksi yüzde 0,20 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,38 geriledi.

Yatırımcı Euro Bölgesi büyüme verisine odaklandı

Avrupa tarafında, pay piyasalarında geçen haftanın son işlem gününde negatif bir seyir izlenirken, yeni haftada yatırımcıların Euro Bölgesi büyüme verisine odaklanacağı belirtiliyor. Cuma günü Almanya’da DAX endeksi yüzde 1,25, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,04 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,36 değer kaybetti. Analistler, bugün Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güveni ile Üretici Fiyat Endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, Almanya’da hükümet kurulmasına ilişkin gelişmelerin gündemi meşgul etmeye devam ettiğini kaydetti.

Asya piyasaları ise yeni haftaya karışık bir görünümle başladı. Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 değer kaybederken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 0,1 yükseldi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.