13 °C

MB: İlk çeyrekte toparlanma işareti yok

Bankacılara 'İktisadi Görünüm ve Para Politikası' başlıklı sunum yapan Merkez Bankası, öncü göstergelerin ilk çeyrekte iktisadi faaliyette toparlanmaya işaret etmediğine dikkat çekti

MB: İlk çeyrekte toparlanma işareti yok

Merkez Bankası (TCMB) dün kısa vadeli faiz oranlarını sabit tuttuğu Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ardından bugün Ankara'da bankacılara "İktisadi görünüm ve para politikası" başlıklı sunum yaptı.

Öncü göstergelerin ilk çeyrekte iktisadi faaliyette toparlanmaya işaret etmediğine dikkat çeken MB, ihracat siparişlerinin zayıf seyrini koruduğunu paylaştı. Merkez Bankası, önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacağını yineledi.

İşte TCMB'nin "İktisadi görünüm ve para politikası" başlıklı sunumda dikkat çektiği konular: 
              
* Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermektedir.

* Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle çekirdek enflasyon göstergelerini olumlu yönde etkilemektedir. Öte yandan küresel piyasalardaki belirsizlikler ve gıda fiyatlarındaki artışlar para politikasındaki temkinli yaklaşımın sürdürülmesini gerektirmektedir. Bu doğrultuda Kurul, faiz oranlarının sabit tutulmasına karar vermiştir

* Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir

* Öncü göstergeler ilk çeyrekte iktisadi faaliyette toparlanmaya işaret etmemekte

* Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir ve oynaklık TÜFE enflasyonunu olumsuz etkilemekte

* Yakın dönemde enflasyon beklentilerinde sınırlı bir artış gözlendi.

* TCMB kamu enerji şirketlerine yapılan döviz satışı da dahil Şubat'ta 2.34 milyar dolar, 1-11 Mart tarihleri arasında 0.62 milyar dolar oldu.

* Ülke kapsamı genişletilmiş ve zincirleme ağırlık metodu kullanılarak hesaplanan yeni Reel Efektif Kur Endeksi, 6 Nisan'dan itibaren resmi olarak yayımlanmaya başlayacak. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.