6 °C

MB, kredi kartı faiz oranlarını değiştirmedi

TCMB, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapmadı

MB, kredi kartı faiz oranlarını değiştirmedi

İSTANBUL - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadığını duyurdu.

TCMB'den yapılan açıklamada, 14 Eylül 2013 tarih ve 28765 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair 2013/11 sayılı Banka Tebliği'nde belirlenen ve 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranlarının değiştirilmediği, söz konusu oranların 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren üç aylık süre için de geçerli olacağı bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"1 Temmuz 2014 - 30 Eylül 2014 tarihleri arasında kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı Türk Lirası için yüzde 2,02, dolar için yüzde 1,70 ve avro için yüzde 1,64; aylık azami gecikme faizi oranı ise Türk Lirası için yüzde 2,52, dolar için yüzde 2,20 ve avro için ise yüzde 2,14'tür. Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır.  

Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.