8 °C

MB öncesinde dolarda düşüş hızlandı

Dolar kuru, TCMB'nin kuvvetli bir faiz artışı gerçekleştireceği beklentisiyle 6.35 seviyesinin altını gördü.

MB öncesinde dolarda düşüş hızlandı

Hafta başından bu yana 6.45 - 6.50 bandında yatay bir seyir izleyen dolar, bugün bu aralığı aşağı yönde kırdı. 

Dün 6.47 civarında günü kapatan ve bu sabah ilk işlemlerde 6.43 civarında olan dolar/TL, öğle saatlerine doğru düşüşü hızlandırarak 6.40'ın altına geriledi. Kur, öğleden sonra da düşüşü devam ettirerek 6.35'in altını test etti. 

6.3460'a kadar inen kurda işlemler saat 16:00'da yüzde 1,15 kayıpla 6.3560 seviyesinden geçiyordu. Aynı dakikalarda euro yüzde 1,3 kayıpla 7.3720 seviyesindeydi.

Merkez Bankası'nın (TCMB) yarın gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz artışı yapacağına yönelik beklentiler kurun geri çekilmesine neden oluyor.

Piyasalar yarın TCMB'den kuvvetli bir politika tepkisi beklerken küresel piyasalar da takip ediliyor.

Bankacılar TL'deki değer kazancında küresel piyasaların ötesinde TCMB'den bu hafta beklenen faiz artırımı beklentilerinin önemli rol oynadığını, bankanın "hatırı sayılır bir faiz artışına" gitmesini beklediklerini ve enflasyon verisi ardından yapılan açıklamaların etkili olduğunu belirtmişlerdi.

TCMB enflasyon verileri ardından yaptığı yazılı açıklamada son dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiği belirtilerek, "Merkez Bankası fiyat istikrarını desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi verecektir. Son gelişmeler dikkate alınarak Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında parasal duruş yeniden şekillendirilecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir" denilmişti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap