14 °C

Merkez'den kredi kartı faizi açıklaması

Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanan azami faiz oranlarında değişikliğe gidilmediğini açıkladı.

Merkez'den kredi kartı faizi açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), internet sitesi aracılığıyla yaptığı açıklamada, kredi kartı işlemlerinde uygulanan faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmediğini, aylık azami akdi faiz oranının Türk lirası için 2,02, yabancı para için yüzde 1,62 olduğunu duyurdu.

Merkez'den yapılan açıklama şöyle;

"Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları 22 Ekim 2014 tarihli ve 29153 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ (Sayı: 2014/5)’de açıklanan esaslar çerçevesinde belirlenmektedir. Buna göre, 1 Nisan 2016 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,02, yabancı para için yüzde 1,62, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,52, yabancı para için yüzde 2,12 olarak belirlenmiştir.

Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır.

Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.