14 °C

Nomura: Merkez'in yanıt vermesi gerekebilir

Nomura, Fed'in faiz artırması durumunda TCMB'nin faiz koridorunu genişleterek yanıt vermesi gerekebileceği tahmininde bulundu.

Nomura: Merkez'in yanıt vermesi gerekebilir

Japonya merkezli finansal holding şirketi Nomura, Türk Lirası'nın değer kaybetmeye devam etmesi ve Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) mart ayında genel beklentiye paralel olarak faiz artırması halinde Merkez Bankası'nın faiz koridorunu genişleterek buna cevap vermesinin gerekeceğini düşündüklerini bildirdi.

TÜİK'in bugün açıkladığı enflasyorn rakamlarını değerlendiren Nomura, kurun fiyatlara geçmesine bağlı olarak şubat ayında enflasyonun yükseldiğine, çekirdek enflasyonun yüzde 7,7'den yüzde 8,6'ya çıktığına işaret etti.

Enflasyon, 58 ay sonra çift haneyi gördü!Enflasyon, 58 ay sonra çift haneyi gördü!

Yıllık manşet enflasyonun gelecek ay yüzde 11'i aşacağını tahmin eden Nomura, "Enflasyonun yüzde 11'i aşması halinde TCMB'nin ortalama fonlama oranı (yüzde 10,4) ve marjinal fonlama oranı (yüzde 11) TL'nin desteklenmesi için çok düşük görünecek, özellikle de gelişmekte olan piyasa para birimlerine yönelek olumsuz bir ortam döneminde" değerlendirmesini yaptı.

Bununla birlikte TCMB'nin FOMC toplantısının hemen ardından 16 Mart'ta yapacağı PPK toplantısında belirleyici faktörün enflasyon değim, Türk Lirası'nın performansı olacağını belirten Nomura, "Eğer TL değer kaybetmeye devam eder ve Fed genel beklentiye paralel olarak Mart ayında bir faiz artırımı yaparsa, TCMB'nin de sıkılaştırmaya gitmesi, bunu faiz koridorunu genişleterek yapması gerekeceği görüşündeyiz" ifadesini kullandı.

'Devam edeceği görüşündeyiz'

Böyle bir adımın, 16 Nisan referandumu öncesinde de bir 'sigorta' sağlayacağın savunan Nomura, TCMB'nin gecelik borç verme fazini yüzde 9,25'den yüzde 11'e ve geç likidite penceresi faiz oranını yüzde 13'e çıkarabileceğini belirtti.

Nomura, "Burada önemli nokta, politika faizlerinde böyle bir hareketin TCMB üzerinde piyasa baskısı olmadığı bir ortamda gerçekleşmesinin muhtemel olmaması. Bu nedenle, Türk Lirası için risk-getiri profilinin hala zayıf olduğunu düşünüyoruz ve Türk Lirası'nda değer kaybının Fed Başkanı Yellen'in bugünkü konuşması ve ABD'de gelecek hafta açıklanacak tarım dışı istihdam verisi akıntıyı gelişmekte olan piyasa para birimlerine doğru çevirmedikçe devam edeceği görüşündeyiz" ifadelerini kullandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.