OPEC toplantıları devam edecek

OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan ülkeler arasındaki toplantıların kasım ayı içerisinde devam etmesi kararlaştırıldı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, dün ve bugün yapılan OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan ülkelerin katıldığı toplantıda, danışma toplantılarının kasım ayı içerisinde devam etmesi kararlaştırıldı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünden (OPEC) yapılan açıklamada, OPEC üyeleri ve OPEC üyesi olmayan Azerbaycan, Brezilya, Kazakistan, Meksika, Umman ve Rusya Federasyonu'nun katılımıyla 28-29 Ekim'de üst düzeyli ortak toplantı gerçekleştirildiği belirtildi.

Toplantıda, Cezayir anlaşmasının öneminin tanındığı kaydedilen açıklamada, delegelerin mevcut petrol piyasasının şartları ve 2017 yılı için beklentileri ele aldıkları ifade edildi.

Küresel ekonomi ve petrol talebi artışına rağmen stokların yüksek olduğu vurgulanan açıklamada, düşük petrol fiyatlarının yatırımlarda kesintiye neden olduğuna dikkat çekildi.

OPEC ve OPEC üyesi olmayan ülkeler arasında danışma toplantılarının kasım ayı içerisinde devam edeceği belirtilen açıklamada, "Cezayir anlaşmasının etkili bir şekilde uygulanmasına katkı sağlamaya yönelik danışmaların sıklaştırılması" vurgulandı.

OPEC üyeleri, 29 Eylül 2016'da Cezayir'de yaptıkları toplantıda, petrol piyasasının yeniden dengelenmesi için petrol üretimini günlük 32,5 ile 33 milyon varil aralığında sınırlama kararı almıştı.

OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan ülkeler, hangi ülkenin ne kadar üretim kısıtlamasına gideceğini belirlemeye çalışıyor.

OPEC'in 171. toplantısı, 30 Kasım’da Viyana'da gerçekleştirilecek.

Etiketler