25 °C

Petrol 2.5 yılın zirvesine tırmandı

Brent petrolün varil fiyatı, Suudi Arabistan'da yaşanan gelişmelerin ardından 24 Haziran 2015'ten beri en yüksek seviyesine çıkarak 64,17 dolardan işlem gördü.

Petrol 2.5 yılın zirvesine tırmandı

Brent petrolün varil fiyatı bugün yüzde 3,2 artışla TSİ 21.30'da 64,17 dolara tırmandı. Böylece Brent türü ham petrolün varil fiyatı 24 Haziran 2015'ten beri en yüksek seviyesinden alıcı buldu.

ABD'nin Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varil fiyatı da bugün yüzde 2,6 değer artışıyla aynı saatlerde 57,31 dolara kadar tırmandı ve 2 Temmuz 2015'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Uzmanlar, petrol fiyatlarındaki ani artışla ilgili olarak dünyanın ne büyük ham petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’da hafta sonu çok sayıda prens, bakan ve üst düzey devlet yetkilisinin gözaltına alındığına işaret etti ve bunun yatırımcıların gözünde arz riski yarattığını belirtti.

Son iki haftadır yükselişte olan petrol fiyatlarını değerlendiren analistler, fiyatlardaki genel artış trendinin nedeni olarak OPEC ve Rusya'nın petrol üretim kesintisi anlaşmasını Mart 2018'den sonra uzatmakla ilgili verdikleri olumlu sinyallere de dikkati çekti.

OPEC'in olağan toplantısı 30 Kasım'da Viyana'da düzenlenecek.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap