10 °C

Petrol fiyatları Çin faiz kararıyla yükselişte

Brent türü ham petrolün varil fiyatı, Çin Merkez Bankası'nın faiz oranlarını indirdiğini açıklamasının ardından yükselişe geçti

Petrol fiyatları Çin faiz kararıyla yükselişte

İSTANBUL - Brent petrolün varil fiyatı, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) sürpriz bir şekilde faiz oranlarını indirdiğini açıklamasının ardından 81 doların üzerine çıkarak 81,22 doları gördü. 

Brent türü ham petrolün varil fiyatı, dün 78,10 dolardan başladığı günde Euro bölgesi ve Çin'de açıklanan zayıf imalat sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin ardından 77,55 dolara kadar geriledi. Daha sonra ABD'de kasım ayına ilişkin Philadelphia Fed İmalat Sanayi Endeksi'nin beklentilerin oldukça üzerinde gelmesiyle yükselişe geçen Brent petrolün varil fiyatı, günü 79,89 dolardan tamamladı. 

Psikolojik direnç olarak nitelendirilen 80 doların üzerinde

Veri akışının zayıf olduğu haftanın son işlem gününde ise 79 dolar sınırına kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, PBOC'nin ekonomik aktivitedeki zayıflamaya önlem olarak sürpriz bir şekilde faiz oranlarında indirime gitmesinin ardından analistlerin psikolojik direnç olarak nitelendirdikleri 80 doların üzerine çıkarak 81,22 doları gördü. Brent petrolün varil fiyatı şu dakikalarda ise 81 doların üzerinden işlem görüyor. 

Analistler, PBOC'nin faiz indirim kararının zayıflayan Çin ekonomisine yönelik endişeler üzerinde pozitif etkisinin olabileceğini ve talepte artış beklentileri yaratacağını belirterek, bu durumun petrol fiyatlarındaki yükselişi destekleyebileceğini kaydediyor. 

Brent petrolün varil fiyatının 80 dolar üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda 82,40 doların direnç olarak izleneceğini aktaran analistler, olası gerilemelerde ise 77,5 doların destek olarak takip edileceğini dile getiriyor. 

WTI varil fiyatı ise 77 doların üzerine çıktı

Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı ise bugün yükselişini 3. güne taşıyarak 77 doların üzerine çıktı. 

Analistler, WTI'nın varil fiyatının 77 doların üzerinde kapanış gerçekleştirmesi durumunda yükselişlerin ivme kazanabileceğine dikkati çekerek, 80 dolar seviyesinin gündeme gelebileceğini vurguluyor. 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.