8 °C

Petrol fiyatları geriliyor

Geçen hafta İsraili'in Gazze'ye karadan saldırıları ve Ukrayna-Rusya gerilimiyle hızlı yükselen petrol fiyatlarında, haftanın ilk işlem gününde düşüş yaşanıyor

Petrol fiyatları geriliyor

İSTANBUL -  Jeopolitik gerilimin etkisiyle geçen hafta yükselen petrol fiyatlarında, yeni hafta düşüşle başladı. Brent türü ham petrolün varil fiyatı, cuma günü jeopolitik gerilimle yükselişe geçse de kısa ve orta vadede içinde bulunduğu düşüş eğiliminin etkili olmaya devam ettiği görüldü. Cuma günü İsrail'in Gazze'ye karadan saldırıları ile Ukrayna-Rusya arasındaki gerilimin devam etmesiyle 108.59 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, bu seviyeden gelen satışlarla günü 107 doların hemen üzerinde tamamladı. Bugün ise güne düşüşle başlayan Brent petrolün varil fiyatı 106.75-107.52 dolar bandında hareketini sürdürürken, şu dakikalarda analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 107 doların altında işlem görüyor. 

Analistler, Brent petrolün varil fiyatının yönü üzerinde arz odaklı gelişmelerin önemini sürdürdüğünü belirterek, jeopolitik gelişmelere ilişkin haberlerin takip edileceğini kaydediyor. Brent petrolün varil fiyatının 107 dolar destek seviyesinin altında kapanış gerçekleştirmesi durumunda satış baskısının artarak sırasıyla 106.1 ve 104.3 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini dile getiriyor.  

Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı, cuma günkü düşüşünü bugün de sürdürüyor. Cuma günü 103.94 dolara yükseldikten sonra düşüşe geçen WTI'nın varil fiyatı, günü 102.96 dolardan kapattı. WTI'nın varil fiyatı bugün ise güne yatay başlaması sonrasında etkisini artıran satışlarla 101.49 dolara kadar geriledi. WTI'nın varil fiyatı, şu dakikalarda ise 101.72 dolardan alıcı buluyor. 

Analistler, WTI'nın varil fiyatının 102.3 dolar üzerinde tutunamaması sonucunda aşağı yönlü hareketin ivme kazandığını belirterek, 101.3 doların destek olarak takip edileceğini, bu seviyenin altına inilmesi durumunda ise 99 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini aktarıyor. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.