5 °C

Petrol için kritik hafta

Bu hafta çarşamba günü Cezayir'de yapılacak olan petrol üreticileri toplantısı petrol fiyatları için yön tayininde belirleyici olacak.

Petrol için kritik hafta

DÜNYA Online

Geçtiğimiz cuma günü, yüzde 4 kayıp ile temmuz ayından beri en kötü günlük kapanışını kaydeden ham petrol fiyatları, yeni haftaya hafifde olsa pozitif bir başlangıç yaptı. 

Petrol fiyatları bu hafta petrol üretici ülkelerin düzenleyeceği gayri resmi toplantı öncesinde üretimin azaltılması veya mevcut seviyede dondurulması dahil tüm seçeneklerin masada olduğu şeklinde Cezayir Enerji Bakanı'ndan gelen açıklamaların ardından tekrar yükselişe geçti.

Petrol fiyatları Cuma günü, İran ile Suudi Arabistan arasında üretimin dondurulması müzakerelerinde ilerleme sağlanamadığına yönelik belirtilerin etkisiyle yüzde 4'e yakın gerilemişti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ülkeler 26-28 Eylül'de Cezayir'de düzenlenecek Uluslararası Enerji Forumu sırasında petrol üretiminin artırılmamasının da görüşüleceği bir gayri resmi değerlendirme toplantısı düzenleyecekler.

Bu gelişmeler çerçevesinde ham petrol fiyatlarına baktığımızda, bu sabah itibariyle ilk işlemlerde Brent petrolü 46.23 dolardan, ABD hafif petrolü 44.76 dolardan işlem görüyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.