22 °C

Petrol sınırlı yükseldi

Brent petrolün varil fiyatı dün Çin'de büyümeye ilişkin endişelerle 2 Temmuz 2012'den bu yana gördüğü en düşük seviyeye gerilemesinin ardından, bugün sınırlı yükseliş yaşanıyor

Petrol sınırlı yükseldi

İSTANBUL - Brent türü ham petrolün varil fiyatı, dün 2 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından bugün artan talep beklentileriyle sınırlı yükseldi. Brent türü ham petrolün varil fiyatı, dünkü sert düşüşünün ardından bugün sınırlı yükseldi.

Dün güne 98.14 dolardan başlayan Brent petrolün varil fiyatı, Çin Maliye Bakanı Lou Jiwei'nin büyüme hızının yavaşladığını, ancak bazı verilerdeki zayıflamanın ekonomik politikalarda değişime yol açmayacağını belirtmesinin ardından etkisini artıran satışlarla, 2 Temmuz 2012'den bu yana gördüğü en düşük seviyeye olan 96.39 dolara kadar geriledi ve günü 96,87 dolardan tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün ise Çin'de HSBC öncü imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksinin (PMI) beklentilerin üzerinde gelmesinden bulduğu destekle en yüksek 97.55'e kadar çıkarken, şu dakikalarda 97.51 dolardan alıcı buluyor.

Analistler, bir süredir zayıf makroekonomik verilerin açıklandığı Çin'de büyümeye yönelik endişelerin arttığını belirterek, bunun da talebin azalacağı beklentileriyle Brent petrolün varil fiyatı üzerinde satış baskısı yarattığını kaydediyor. Brent petrolün varil fiyatında 96,7 dolar desteğinin kırılması durumunda 95.9 - 95.0 dolar desteklerinin takip edileceğini ifade ediyor.

Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı ise dünkü gerilemesinin ardından bugün kayıplarının büyük bir kısmını telafi etti. Dün analistlerin kritik destek olarak nitelendirdikleri 91.2 doların altına inmesi sonrasında düşüşü ivme kazanan WTI'nın varil fiyatı, 90.41 dolarla 1 Mayıs 2013'ten bu yana gördüğü en düşük seviyeye indi. Bugün ise 90.66 - 91.72 dolar bandında hareket eden WTI'nın varil fiyatı, şu dakikalarda 91.59 dolardan işlem görüyor.

Analistler, WTI'nın varil fiyatında 91.2 dolar seviyesinin önemine işaret ederek, bu seviyenin altındaki kapanışlarda 90 dolar seviyesinin gündeme gelebileceğini, olası yükselişlerde ise 93.1 dolar seviyesinin direnç olarak izleneceğini dile getiriyor.