9 °C

Petrolde amansız fiyat savaşı

Petrol piyasasında fiyat savaşı sürerken Körfez Arap ülkeleri pazar paylarını artırıyor.

Petrolde amansız fiyat savaşı

Suudi Arabistan'ın Asyalı müşterilerine sattığı petrolün fiyatını bu hafta tekrar indirerek 10 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine indirmesi, dünyanın en çok petrol tüketen bu bölgesinde Körfez Arap ülkelerinin pazar paylarını artırmaya çalıştıklarını gösteriyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Arap ülkeleri Suudi Arabistan öncülüğünde Kasım ayında petrol üretimini azaltmama kararı alarak üreticiler arasında pazar payı için fiyat savaşı başlatmıştı.

Karar ile birlikte petrol fiyatları sadece iki ay içinde üçte bir oranında düşerek 50 doların altını gördü.

Körfez ülkelerinin ihracatı arttı

OPEC'in üretimi azaltmama kararından bu yana Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin başını çektiği Basra Körfezi'ne kıyısı olan Arap ülkeleri, Asya ülkelerine petrol ihracını kademeli olarak artırdı.

Üretim maliyetlerinin düşük olması Körfez Arap ülkelerinin agresif şekilde fiyat kırarak Batı Afrika ve Latin Amerika ülkelerinden pazar payı çalmasına olanak sağlıyor.

Ortadoğu ülkelerinin, bölgesinin en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'e ihracatı Aralık ile Ocak ayları arasında yüzde 2.5 artarak yaklaşık günde 3.8 milyon varil düzeyine yükseldi.

Thomson Reuters Oil Research and Forecasts tahminlerine göre Ortadoğu ülkelerinin pazar payı Aralık ayındaki yüzde 52.2 düzeyinden yüzde 53.9'a yükseldi.
              
Enerji konusunda danışmanlık hizmeti veren JBC Asia yöneticisi Richard Gorry, "Körfez ülkeleri uzun vadeye bakıyor gibiler. Piyasada ne olursa olsun ham petrol fiyatlarını rekabetçi düzeyde tutacaklarını

düşünüyorum" dedi.
              
Petrol fiyatlarındaki düşüşten faydalanarak stoklarını besleyen Çin'in Suudi Arabistan'dan ithalatı Ocak'ta bir önceki aya göre yüzde 13 arttı.
              
Petrol fiyatları, piyasa oyuncularının küresel tüketimin durağan seyrine karşılık dünya çapında üretimin artmaya devam etmesine tepki göstermesine rağmen, geçen yıl Haziran ayından bu yana düşüş kaydediyor. Altı yılın en düşük seviyesini gören petrol fiyatları ancak geçen haftadan bu yana kısmen toparlanmaya başladı.

Ortadoğu ülkeleri Asya'ya ihracatlarını artırırken büyük ölçüde Nijerya, Angola ve Venezuela'dan, kısmen de Kolombiya ve Brezilya'dan pazar payı çalıyorlar.Batı Afrika'dan Çin'e petrol sevkiyatı Ocak'ta yüzde 6 civarı düşerken, Latin Amerika ülkelerininki yüzde 9 geriledi.
               

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.