Petrolde düşüş hızlandı

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 4'e yakın düşüşle 47 doların altına indi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD ham petrol stoklarının beklenenin çok üzerinde artış göstermesi ham petrol fiyatlarında sert düşüş yaşanmasına neden oldu. 

Dün 16 Ağustos'tan bu yana gördüğü en düşük seviye olan 48,22 dolara kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, günü yüzde 1,8 azalışla 48,31 dolardan tamamladı. 

Bugün tepki alımlarıyla güne başlayan Brent petrolün varil fiyatı, sabah saatlerinde 48,40 doları gördü. Bu seviyenin görülmesinden sonra yeniden düşüşe geçen Brent petrol, sat 20:56 itibariyle yüzde 3'68 kayıpla 46,87 dolara kadar düştü. 

Analistler, petrol üreticisi ülkelerin üretimi artıracağına yönelik haberlerin petrol fiyatları üzerinde satış baskısı yarattığını belirtiyor. 

ABD'nin haftalık petrol stokları arttı

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkede ticari ham petrol stoklarının geçen hafta bir önceki haftaya göre 2,3 milyon varil (yüzde 0,4) artışla 525,9 milyon varile yükseldiğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 1,2 milyon varil azalması yönündeydi. Bir önceki hafta ham petrol stokları 2,5 milyon varil yükselmişti.

ABD'de stratejik petrol stokları değişmeyerek söz konusu haftada 695,1 milyon varilde kaldı. Bu dönemde, ABD'nin ham petrol üretimi bir önceki haftaya göre günlük ortalama 60 bin varil azalarak 8,49 milyon varile düştü.

Ülkenin ham petrol ithalatı da söz konusu haftada, bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 275 bin varil artarak 8,92 milyon varile ulaştı.

Bu arada, ABD'nin haftalık benzin stokları ise geçen hafta 0,7 milyon varil (yüzde 0,3) azalarak 232 milyon varil oldu. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 1,16 milyon varil düşüş olması yönündeydi. Benzin stokları bir önceki hafta 0,04 milyon varil artmıştı.

ABD'nin haftalık ham petrol stoklarının beklentilerin üzerinde yükselmesinin ardından küresel piyasalarda ham petrol fiyatlarında yüzde 1,5'in üzerinde düşüş oldu.

Etiketler