10 °C

Petroldeki düşüş piyasalara yansıyor

Küresel piyasalar, dün petrol fiyatlarının son 7 ayın en düşük seviyesine gerilemesiyle negatif seyrediyor.

Petroldeki düşüş piyasalara yansıyor

ABD'de dün, ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin, geçen hafta Fed Başkanı Janet Yellen'ın "şahin" olarak görülen açıklamalarını destekler nitelikte değerlendirmelerde bulunması, doların diğer para birimleri karşısında değer kazanmasına ve pay piyasalarında satış baskısının artmasına yol açtı.

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varil fiyatının dün yaklaşık yüzde 3 değer kaybederek 45,42 dolarla 15 Kasım 2016'dan bu yana en düşük seviyesine gerilemesi sonucu küresel risk iştahı azaldı. Asya piyasalarında bu sabah Brent petrolün fiyatı yüzde 0,2 artışla 45,90 dolardan işlem görüyor.

New York borsası, petrol fiyatlarının son 7 ayın en düşük seviyesine gerilemesi sonucu günü kayıplarla tamamlarken, Dow Jones endeksi yüzde 0,29, S&P 500 endeksi yüzde 0,67 ve Nasdaq endeksi de yüzde 0,82 değer kaybetti.

Dolar endeksi dün Fed üyelerinin açıklamalarının ardından 97,87 ile bir ayın zirvesini görürken, şu dakikalarla yatay bir seyirle 97,75 seviyesinde bulunuyor.

Analistler, Libya'nın ham petrol üretiminin son 4 yılın zirvesine çıktığını, küresel piyasada arz fazlasının artmaya devam ettiğini ve bunun fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğunu kaydetti.

Avrupa tarafında, petrol fiyatlarındaki düşüşün risk iştahını azaltması ile Avrupa borsalarında da dün kayıplar yaşandı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,68, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,58 ve Fransa’da CAC 40 endeksi de yüzde 0,32 değer kaybederek günü tamamladı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney, dün yaptığı açıklamada, politika faiz oranının artırılması için aceleci davranmayacaklarını belirterek, İngiliz ekonomisinde hala Avrupa Birliği'nden çıkış süreci (Brexit) nedeniyle bazı zayıflıklar olduğunu ve ekonominin Brexit müzakerelerine nasıl karşılık verdiğini görmek istediklerini ifade etti.

Öte yandan, Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Almanya'ya ilişkin büyüme tahminini bu yıl için yüzde 1,8 ve gelecek yıl için yüzde 2'ye yükseltirken, istihdamın rekor seviyeye yükselmesinin beklendiğini bildirdi.

Asya tarafında, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,45 azalışla 20,138.79 puandan kapanırken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,05 azalışla 3.138,40 puan seviyelerinde bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.