7 °C

Piyasalar BoE'yi bekliyor

Küresel piyasalar genel olarak pozitif bir seyir izlerken, bugün İngiltere Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz kararı ve enflasyon raporu takip edilecek.

Piyasalar BoE'yi bekliyor

İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faiz kararı, enflasyon raporu ve Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı tutanaklarını açıklayacak. BoE'nin 2009 yılından beri yüzde 0,50 seviyesinde tuttuğu politika faiz oranını 0,25 puan azaltması bekleniyor.

Analistler, BoE'nin İngiltere ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerini de aşağı yönlü revize etmesinin beklendiğini belirterek, Brexit sonrasında bankanın orta ve uzun vadeli yol haritasına ilişkin ipuçlarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor.

ABD'de dün açıklanan ISM imalat dışı endeksinin beklentilerin altında kalmasına karşın, şirket bilançolarının pozitif etkisiyle pay piyasaları yükselişe geçti. Güne düşüşle başlayan borsalar, günün ikinci yarısında petrol fiyatlarının yüzde 3'e yakın yükselmesinin de desteğiyle alımları güçlendirdi ve günü ortalama yüzde 0,3 artışla tamamladı.

Avrupa tarafında bugünkü BoE kararı öncesinde İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,17 değer kaybederken, Almanya'da açıklanan hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksinin (PMI) beklentilerin altında kalmasına karşın yüzde 0,26 yükseliş kaydetmesi dikkati çekti.

Bugün Asya tarafında dolar/yen paritesi sınırlı da olsa yükselişini ikinci güne taşıdı ve 101,5 seviyelerinde dengelendi. Nikkei 225 endeksi, gün içinde önceki iki günde etkili negatif seyrini devam ettirerek yaklaşık 4 haftanın en düşük seviyesini görmesinin ardından gelen tepki alımlarıyla artıya geçti ve kapanışa yakın yüzde 0,9 değer kazandı. 

Şanghay bileşik endeksi ise yatay seyrini sürdürdü.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap