6 °C

Piyasalar, Euro Bölgesi enflasyonuna odaklandı

Küresel piyasalar, Avrupa'da açıklanacak makroekonomik verilere odaklandı.

Piyasalar, Euro Bölgesi enflasyonuna odaklandı

ABD'de dün açıklanan haftalık işsizlik başvurusu verisinin beklentilerin altında kalmasının ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,66 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,10 değer kazanırken, Nasdaq endeksi yüzde 0,11 düşüş kaydetti. Dolar endeksi ise dün açıklanan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanaklarının euro üzerinde baskı kurması ile 90 seviyesinin üzerini test etti.

ECB tutanaklarında, bankanın parasal politika duruşu ve sözle yönlendirmelere ilişkin, "Parasal politika duruşuna ilişkin dil (söylem), gelecekteki parasal politika toplantılarının düzenli olarak ele alınmasının bir parçası olarak bu yılın başlarında yeniden değerlendirilebilir. Buna rağmen bu tür bir ayarlama için erken olduğu ve henüz daha güçlü güven ortamı tarafından desteklenmediği sonucuna varıldı." ifadeleri kullanıldı.

Tutanaklarda kullanılan ifadeler ve ECB yetkililerinin enflasyon beklentileri ile ilgili açıklamaları, piyasalar tarafından "güvercin" olarak değerlendirilirken, buna bağlı olarak euro/dolar paritesi 1,23'ün altına geriledi. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,07 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,40 değer kaybederken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,13 yükseldi.

Analistler, bugün Almanya'da 2017'nin 4'üncü çeyrek büyüme ve Euro Bölgesi enflasyon verilerinin takip edileceğini belirterek, bugün Asya piyasalarında 1,23'ün hemen üzerinde dengelenen euro/dolar paritesinin yönünün de izlenmesi gerektiğini bildirdi.

Bugün Japonya'da açıklanan ocak ayı enflasyon verisinin yıllık yüzde 1,4 ile beklentileri aşması sonrası yen, dolar karşısında dünkü kazançlarının bir kısmını geri verirken, Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 0,6 yükseldi. Dolar/yen paritesi, dün yüzde 0,93 azalması sonrası bugün yüzde 0,2 yükselişle 107'nin hemen altında dengelendi. Çin'de Şhangay bileşik endeksi ise yatay bir seyir izliyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.