5 °C

Piyasalar Fitch öncesi pozitif

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye değerlendirmesini bekleyen yurt içi piyasalar, güne alımlarla başladı.

Piyasalar Fitch öncesi pozitif

Piyasalar yurt dışında dün ABD dayanıklı mal siparişlerinin açıklanmasından bu yana devam eden olumlu hava ve artan risk iştahıyla güne alıcılı başladı. 

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi 368 puan değer kazanarak 75.570 puandan açıldı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,49 oranında değer kazandı. 

Dün akşam saatlerinde 2.9245/2.9250 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 2.9259/2.9272 seviyesinden işlem görüyor. Dün aynı saatte 3.0734/3.0743 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.0796/3.0816, 3.2241/3.2254 seviyesinde olan euro/TL ise 3.2337/3.2357 seviyesinde işlem görüyor. 
 
ABD'de dün açıklanan olumlu dayanıklı mal siparişleri sonrası global borsalar pozitif bir seyir izliyor. 

Yurt içinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, gözler kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye değerlendirmesinde olacak. Fitch, daha önce açıkladığı takvim doğrultusunda Türkiye'nin kredi notuna dair değerlendirmesini bugün ve 19 Ağustos tarihinde yapabileceğini belirtmişti. Finansbank'ın bu sabahki notunda, "Kredi notunda bir değişim beklemiyoruz. Her ne kadar görünümde aşağı yönlü bir revizyon riski her zamankinden daha yüksek olsa da görünümde de bir değişim yapılmasını beklememe eğilimindeyiz" denildi. 

Yurt dışında açıklanacak önemli veriler arasında Almanya TÜFE, ABD kişisel gelirler, ABD çekirdek PCE, ABD GSYH revizyon ve ABD Michigan güven endeksi gibi önemli veriler bulunuyor.  

Küresel piyasalarda son durum

Asya borsaları dünya finans liderlerinin bir araya geldiği G20 toplantısından olumlu açıklamalar gelmesiyle beraber yükseliş gerçekleştirirken, açıklamaların yanında herhangi somut bir parasal desteğin olmamasından dolayı bu yükselişler sınırlı kaldı. 

Shanghai'de gerçekleştirilen G20 zirvesinde Çin Merkez Bankası Zhou Xiaochuan, Beijing'in dünyanın en büyük ikinci ekonomisini desteklemek için elinde hâlâ araçları ve bunu yapacak alanının mevcut olduğunu söyledi.  

Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ise parasal ve mali politikaların etki alanının artık dolduğunu söyleyerek, daha çok yapısal reform çağrısında bulundu. 

Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.8 yükselirken, Japonya Nikkei endeksi de yüzde 1 yükselmesine rağmen daha önce yükseldiği iki haftanın zirve seviyesini devam ettiremedi.

ABD vadelilerinde bu sabah itibariyle pozitif seyrin korunduğu gözlenirken, Avrupa borsalarının yükselişle açılmaları bekleniyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.