Piyasalar hafif satıcılı, yatay açıldı

Piyasalar, yükselen ABD tahvil faizleri ve doların etkisiyle güne hafif satıcılı başladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Küresel borsaların karışık bir seyir izlediği bugün, yurtiçi piyasalar satış ağırlıklı bir açılış gerçekleştirdi.

Yurtiçi piyasalar, ABD'de dün açıklanan bir dizi pozitif ekonomik verinin Fed tarafından aralıkta faizlerin artırılacağı beklentilerini güçlendirmesiyle artan ABD tahvil faizleri ve dolardan dolayı güne hafif satıcılı başladı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi, 64 puan düşüşle 74.972 puandan açıldı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,09 oranında değer kaybetti.

Dolarda bu sabah ilk işlemler 3,41 seviyesine yakın geçiyor.

ABD'den dün açıklanan verilerde dayanıklı mal siparişleri beklentilerin oldukça üzerinde artarken, eylül ayında düşüş gösteren iş yatırım göstergesi de ekim ayında hafif bir artış gerçekleştirdi.

Diğer yandan gözler bugün Merkez Bankası'nın yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında vereceği faiz kararına dönecek. Kararın saat 14:00'da açıklanması bekleniyor.

Yurt dışında açıklanacak önemli veriler arasında 10:00'da Almanya üçüncü çeyrek ekonomik büyüme ve 12:00'da Almanya Ifo iş endeksi bulunuyor.

Ziraat Yatırım günlük piyasa raporunda, "Dün ABD'den başta dayanıklı mal siparişleri olmak üzere genel olarak verilerin iyi gelmesi doların ve ABD faizlerinin tekrar yükselmesine neden olurken, gelişen ülke kurları baskı altında kaldı" dedi.

Küresel piyasalarda son durum

Asya borsalarının çoğunluğu ABD'de açıklanan ekonomik verilerin Fed tarafından faizlerin artırılması olasılığını güçlendirmesi ve dolar ile ABD tahvil getirilerinin son yılların en yüksek seviyelerinde seyretmelerinin etkisiyle bugün düşüş yaşadı.

Japon borsası ise Wall Street'in rekor yüksek seviyelerden kapanması ve yenin değer kaybetmesinden destek bularak 11 ayın en yüksek seviyesine yakın bir seyir izledi.

Doların diğer büyük para birimleri karşısındaki hareketlerini takip eden dolar endeksi yaklaşık yüzde 0.2 yükselerek 101.84 oldu ve Mart 2003'ten bu yana en yüksek seviye olan 101.91'in yakınlarında kaldı. ABD dolarına yükselen ABD Hazine tahvil getirileri de destek verdi.

Piyasalar için kritik gün, gözler Merkez'dePiyasalar için kritik gün, gözler Merkez'de

Dolar tarihi zirveye yakın açıldıDolar tarihi zirveye yakın açıldı

 

Bu konularda ilginizi çekebilir