7 °C

Piyasalar Yellen öncesi pozitif

Fed Başkanı Yellen'ın çarşamba ve perşembe günleri kongrede yapacağı sunumlar öncesinde piyasalar pozitif.

Piyasalar Yellen öncesi pozitif

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın çarşamba ve perşembe günü Kongre'de yapacağı sunumlar öncesinde genel olarak pozitif bir seyir izliyor.

ABD'de dün açıklanan tüketici kredileri, mayısta yüzde 5,8 artarak son 7 yılın en hızlı yükselişini kaydetti. Dün Dow Jones endeksi önceki kapanış seviyesinin hemen altında günü tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,09, Nasdaq endeksi yüzde 0,38 yükseldi.

Avrupa tarafında, dün Almanya'da açıklanan dış ticaret verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından, Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,46, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,26 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,40 değer kazandı. Euro/dolar paritesi ise geçen haftaki yükselişin ardından bu hafta 1,14 seviyelerinde sakin bir seyir izleyerek Yellen'ın açıklamalarını bekliyor.

Bugün dolar/yen paritesinin, yaklaşık 1 aydır devam eden yükseliş eğilimini sürdürmesinden destek bulan Japonya'da Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 0,6 değer kazanırken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi de yüzde 0,1 yükseldi. Dolar/yen paritesi, 114,46 ile yaklaşık 4 ayın zirvesine çıktı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.