10 °C

Piyasalarda baskı devam ediyor

TL'deki değer kaybı ve jeopolitik risklere ilişkin endişelerle BIST üzerindeki baskının sürmesi bekleniyor.

Piyasalarda baskı devam ediyor

Arabistan yarımadasında devam eden jeopolitik risk ve FED Başkanı Yellen’in Cuma günü yaptığı toplantıda 'faiz artışları bu yıl başlayacak ve çok düşük bir artış hızına sahip olacak' açıklaması sonrasında piyasalar yatay veya hafif negatif bir başlangıç yaptı. 

Borsa İstanbul 100 endeksi, haftaya 17 puan düşüşle 80.876 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,02 oranında değer kaybetti. 

BİST'in jeopolitik gelişmeler, iç siyasi gündem, yurt dışı borsalardaki hareketler, döviz kurları ve ham petrol fiyatlarının seyrini dikkate alarak yönünü belirlemesi bekleniyor.

Diğer taraftan, TL'deki zayıflık BIST üzerinde baskı yaratmayı sürdürüyor. TL, seçim öncesi artan iç siyasi endişelerle özellikle de son iki ayda gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışırken, bu ayrışma her geçen gün hız kazanıyor. Cuma günü 2.60'ın hemen üzerindeki dolar/TL, yeni haftaya yükselişle 2.62 seviyesine yakın açıldı. 

VİOP'ta ilk işlemler ekside

VİOP'ta bu sabah BIST-30 endeksinin Nisan sonu vadeli kontratları ilk işlemlerde yüzde 0.51 düşüşle 97.6000 seviyesinde işlem görüyor.

Dolar/TL Nisan sonu kontratları ise yüzde 0.22 yükselişle 2.6369 seviyesinde seyrediyor.

Bu hafta piyasalarda 2014 büyüme verileri ve Mart ayı enflasyon verileri takip edilecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.