15 °C

Piyasaların gündemi "ticaret savaşları"

Küresel piyasalar artan "ticaret savaşları" endişesiyle karışık bir seyir izliyor.

Piyasaların gündemi ticaret savaşları

ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamaları ile artan "ticaret savaşları" endişeleri, Trump'ın üst yönetimine ilişkin soru işaretlerinin de etkisiyle piyasaları negatif etkilemeye devam ediyor.

Dow Jones endeksi, 3 günlük düşüşün ardından dün gelen tepki alımlarıyla günü artıda tamamlasa da S&P 500 ve Nasdaq endeksleri düşüş eğilimini sürdürdü. Dün açıklanan imalat sanayisine ilişkin verilerin beklentileri aşmasıyla Dow Jones endeksi günü yüzde 0,47 artışla tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,08 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,20 değer kaybetti.

Analistler, Trump'ın üst yönetimine ilişkin soru işaretlerinin görevden almalar ile arttığını belirterek, Rusya'ya yeni yaptırımlar ve özellikle Çin ile ticarette getirilmesi beklenen vergilerin piyasalarda tedirginliğe neden olduğunu söyledi.

Avrupa'da gündem ajan krizi

Avrupa tarafında, İngiltere ile Rusya arasında devam eden "ajan krizi" gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Çifte ajan Sergey Skripal'in zehirlenmesinin ardından yaşanan krizde, İngiltere, olayda sorumluluğu olduğunu iddia ettiği Rusya'nın 23 diplomatını sınır dışı etme kararı aldı. İngiltere, Fransa, Almanya ve ABD de ortak bir açıklama yayımlayarak Rusya'yı hedef aldı.

Söz konusu gelişmelere karşın Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,88, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,65 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,10 değer kazandı.

Öte yandan bugün Japonya'da açıklanan sanayi üretimi endeksinin ocakta yüzde 6,8 gerilemesi sonrası kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,45, Çin'de Şanghay bileşik endeksi de yüzde 0,04 değer kaybetti.

Teknoloji devlerine yüzde 3 vergiTeknoloji devlerine yüzde 3 vergi

Türkiye'nin hurda kaynağı AmerikaTürkiye'nin hurda kaynağı Amerika

'Çelik vergisi' ABD ile yeni kırılma yaratabilir'Çelik vergisi' ABD ile yeni kırılma yaratabilir

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap