27 °C

QNB Finans Yatırım: Yeni bir yüksek enflasyonlu döneme girdik

QNB Finans Yatırım'dan Baş Ekonomist Burak Kanlı, "Ücretlendirme ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın artık kalıcı hale geldiği görülüyor ve bu da bize yeni bir yüksek enflasyonlu döneme girdiğimizi gösteriyor." dedi.

QNB Finans Yatırım: Yeni bir yüksek enflasyonlu döneme girdik

QNB Finans Yatırım'dan Baş Ekonomist Burak Kanlı, bugün açıklanan enflasyon verisinde ücretlendirme ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın artık kalıcı hale geldiğinin gözlendiğini ve bunun da bize yeni bir yüksek enflasyonlu döneme girildiğini gösterdiğini söyledi.

Enflasyon verisinin yukarı yönde sürprizler yapmaya ve enflasyon görünümünde iyileşmeye dair umutları söndürmeye devam ettiğini vurgulayan Kanlı, şubat ayındaki sürprizde temel etkenin gıda enflasyonundaki artış olduğunu ifade ederek, "Ancak gıda etkisi dışarıda bırakılsa dahi, yıllık bazda çekirdek göstergelerindeki iyileşmenin çok sınırlı kaldığını görüyoruz. Hizmet enflasyonunda yıllık bazda bir artış dahi var. Ücretlendirme ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın artık kalıcı hale geldiği görülüyor ve bu da bize yeni bir yüksek enflasyonlu döneme girdiğimizi gösteriyor." diye konuştu.

Enflasyon sonrası gözler TCMB'deEnflasyon sonrası gözler TCMB'de

Enflasyon, şubatta beklentilerin üzerinde arttıEnflasyon, şubatta beklentilerin üzerinde arttı

Dolar/TL enflasyon sonrası yukarı yönlüDolar/TL enflasyon sonrası yukarı yönlü

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap