9 °C

Rusya'da kayıplar hız kesmiyor

ABD'nin bazı Rus oligarklarına ve varlıklarına uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ruble dolar karşısında yüzde 5'e yakın değer kaybederken, Rusya'nın RTS endeksinde kayıplar yüzde 4'ü aştı.

Rusya'da kayıplar hız kesmiyor

Ruble dolar yaklaşık yüzde 5 değer kaybederken ülkenin RTS endeksi yüzde 4'ten fazla düşüşle Ağustos 2017'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Rusya, kayıplardan kaynaklı endişelerin etkisiyle yarın yapılması planlanan ruble cinsinden tahvil ihalesini iptal etti.

Ruble, ABD'nin bazı Rus oligarklarına ve varlıklarına uyguladığı yaptırımlar nedeniyle dün üç yılın en büyük günlük düşüşünü yaşamıştı. Rus şirket hisselerinde de ABD yaptırımlarının ülkenin en büyük şirketlerini hedef alması sonrası sert kayıplar yaşanmıştı.

ABD, cuma günü 2016 yılı başkanlık seçimlerine müdahale etmekle suçladığı Rusya'yı cezalandırmak amacıyla, 24 Rus devlet yetkilisi ve iş adamı ile 14 kuruma karşı yeni yaptırımlar getirmişti.

Suriye'de Esad rejiminin Doğu Guta'da kimyasal saldırı düzenlediği haberleri de Rus varlıklarındaki düşüşte etkili oldu.

Ruble, dolar karşısında TSİ 11.14 itibariyle yüzde 4.73 düşüşle 63.4123 seviyesinde bulunuyor. Ruble euro karşısında ise 78.43 seviyesine gerileyerek Nisan 2016'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Rusya'nın devlet borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren kredi iflas takası primleri (CDS) dünkü kapanışa kıyasla 6 baz puan yükselerek altı ayın en yüksek seviyesi olan 144 baz puana çıktı.

Kremlin: ABD'ye yanıt verilecek

Öte yandan Kremlin'den yapılan açıklamada ise, Rusya'nın ABD'nin yaptırımlarına yanıt vereceği belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rus varlıklarında görülen değer kaybının duygusal bir hareket olduğunu söyledi. Peskov, "Piyasada güçlü negatif trendler var. Bu kısmen piyasa trendlerinden kısmen de yaptırımların duygusal etkisinden olabilir. Bir düzeltme olacaktır" diye konuştu.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, finansal istikrar için bir risk doğacak olursa, bankanın elinde kullanabileceği çok çeşitli araçlar olduğunu, ancak şu anda böyle bir risk görmediğini söyledi.

Rus Doğrudan Yatırım Fonu'nun başkanı Kirill Dmitriev de, "Kesinlikle bunun büyük ölçüde spekülatörlerin yarattığı, kısa süreli bir piyasa tepkisi olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Jeopolitik gerilimin yeni turu Rusya'yı sert vurduJeopolitik gerilimin yeni turu Rusya'yı sert vurdu

Rus devi Rusal'ın hisseleri, ABD yaptırımlarıyla çakıldıRus devi Rusal'ın hisseleri, ABD yaptırımlarıyla çakıldı

 

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.