12 °C

TCMB: Bankalar kredi standartlarını gevşetti

TCMB'nin anketine göre, bankalar, bu yılın ikinci çeyreğinde işletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartları gevşetti.

TCMB: Bankalar kredi standartlarını gevşetti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Banka Kredileri Eğilim Anketi'ni yayınladı.

Bankaların 2017 yılının ikinci çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ile üçüncü çeyreğine ilişkin beklentilerini içeren Banka Kredileri Eğilim Anketi’nin Nisan-Haziran 2017 dönemi sonuçları incelendiğinde, bankaların, 2017 yılının ikinci çeyreğinde işletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartları gevşettiği görülüyor.

Bireysel kredilerde ise bankaların, tüm bireysel kredi türlerine uygulanan standartlar temelde aynı bırakılmış görünüyor.

Anket çalışmasında şöyle denildi:

"2017 yılının üçüncü çeyreği için beklentiler, işletme kredilerinde standartların bir miktar sıkılaşacağı, tüm bireysel kredi türlerinde ise temelde aynı bırakılacağı yönündedir.

Taşıt kredisi talebinde ciddi azalış

Kredi talebi açısından bakıldığında, son iki çeyrekte azalış gösteren işletmelerin kredi talepleri, bu çeyrekte önemli bir artış göstermiştir. Bireysel kredi türleri incelendiğinde ise konut ve diğer bireysel kredi talebinde artış yaşanırken, taşıt kredi talebinde ciddi bir azalış gerçekleştiği görülmektedir.

Bankaların fon sağlama imkânlarının gelişimi incelendiğinde, yılın ikinci çeyreğinde yurt içi fonlama koşulları sıkılaşmaya devam ederken, yurt dışı fonlama koşulları gevşemiştir. 2017 yılı üçüncü çeyreği için bankaların beklentileri, yurt içi fonlama koşullarının bir miktar gevşeyeceği, yurt dışı fonlama koşullarının da sıkılaşacağı yönündedir."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.