8 °C

Tepetaklak olan petrolde çıta 10 dolara düştü!

Çin ekonomisindeki yavaşlama ve doların değerlenmeye devam etmesi petrol fiyatlarında bugüne kadarki en büyük satış dalgalarından birini tetikledi. Yılbaşından bu yana neredeyse yüzde 20 düşen fiyatlar, uzmanlara göre üçte iki oranında daha düşecek.

Tepetaklak olan petrolde çıta 10 dolara düştü!

DIŞ HABERLER

Petrol fiyatları tarihinin en kötü düşüş süreçlerinden birini yaşıyor. Ham petrol fiyatlarında 35 dolar seviyesinin aşağı yönde geçilmesi ile birlikte gerileme hareketi giderek sertleşti. Brent petrolün varil fiyatı, dolardaki güçlenme ve küresel büyümeye ilişkin endişelerin artmasıyla düşüşünü sürdürerek 30 dolar sınırına geriledi. İşlemciler ve petrol analistlerine göre düşüş devam edecek. Önde gelen finans kuruluşlarına göre fiyatlar 20 dolara kadar inecek. Ancak bazı analistlere göre çıta 10 dolara kadar düşecek. 

En karamsar tahmin Standard and Chartered’dan 

Brent türü ham petrolün varil fiyatı, geçen hafta jeopolitik gerilimin artması ve petrol stoklarında düşüş yaşanmasına karşın Çin piyasalarından yayılan volatilitenin tüm piyasalarda etkisini hissettirmesiyle düşüşe geçerek 30.41 dolara indi. Yeni haftaya uluslararası piyasalarda dolara olan talebin artmasının negatif etkisiyle başlayan Brent petrolün varil fiyatı, Nisan 2004’ten bu yana en düşük seviyeyi gördü. 2016’nın tüm işlem günlerinde düşüş kaydeden Brent petrolü sadece 3 günde yüzde 15 civarında değer kaybı yaşarken, yılbaşından bu yana kaybı yüzde 18’i aştı. Ham petrol fiyatları, Haziran 2014’ten bu yana yüzde 70’ten fazla değer kaybetti. Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ise düne 31.12 dolar seviyelerinden başlamasının ardından 30.42 dolara kadar gerileyerek Aralık 2003’ten bu yana en düşük seviyeyi gördü. Batı Teksas petrolünün yıl başından bu yana kaybı yüzde 18 oldu.

Teknik olarak destek seviyesinden gelen tepki alımlarının sınırlı kalmasıyla petrol fiyatlarındaki düşüşün ivme kazandığına dikkati çeken analistler, 30 dolar desteğinin de altına inilmesi durumunda ilk olarak 28 dolar ve bu seviyenin de kırılması halinde 25 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini kaydediyor. Sonrası için ise çıta çok daha düşük seviyelerde. Uluslararası yatırım bankaları, bu yıl petrol fiyatlarının varil başına 20 dolara kadar düşebileceği uyarısında bulunurken, en karamsar tahmin Standard and Chartered’dan geldi. Bankanın açıklamasında, fiyatların 10 dolara inmesinin mümkün olduğu belirtildi. 

Bank of America Merrill Lynch ve Morgan Stanley, Çin ekonomisindeki büyümenin yavaşlaması, Çin’in para birimi yuan’ın değerinin düşürülmesi ve ABD dolarının diğer para birimlerine göre değerinin artması nedeniyle ham petrolün varil başına fiyatının bu yıl 20 dolara kadar gerileyebileceği uyarısında bulundu. Bank of America Merrill Lynch, yayınladığı raporda, OPEC içindeki fiyat savaşının kızışması, İran’ın petrol piyasasına dönmeye hazırlanması, Çin’in para birimi yuanın değerinin düşmesi endişesi, piyasadaki arz fazlası ve ABD ile Avrupa’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı nedeniyle, ham petrolün varil fiyatının 20 dolar seviyesine kadar inebileceğini belirtti. ABD’de 2015 yılının ikinci yarısında en az 20 petrol şirketinin ifl as ettiğini kaydeden yatırım bankası, petrol fiyatlarının 2016’nın ilk yarısının sonunda varil başına 20 dolara düşerek dibe vurmasının ardından, ülkede birçok petrol şirketinin işletme maliyetlerini karşılayamayacağı ve bu nedenle ABD’de kaya petrolü üretiminin düşerek, yaz aylarından itibaren fiyatların tekrar yükselebileceği yorumunda bulundu.

Ekonomideki yavaşlama ve doların artışıyla satış baskısı sürecek

Küresel arz fazlasına ek olarak, küresel büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiği dönemde, Çin’den gelen ve istenileni veremeyen veriler ise petrol talebindeki daralmanın önümüzdeki dönemde de devam edeceğini gösteriyor. Dün Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayımlanan raporda özellikle 2016 yılında arz fazlasının süreceğine dikkat çekiliyor. Analistler, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından açıklanan öncü gösterge endekslerinin, küresel ekonomik görünümde toparlanmanın istenilen seviyede olmadığına işaret ettiğini ve önemli yatırım kuruluşlarının 2016 yılı petrol fiyatı hedefl erini aşağı yönlü revize ettiklerini, bu durumun da petrol fiyatları üzerinde satış baskısı oluşturduğunu ifade ediyor. Morgan Stanley de Çin’in para birimi yuandaki değer kaybının ve ABD Doları’ndaki değer artışının, petrol fiyatlarını hızla düşürebileceğini bildirdi. Morgan Stanley, yayınladığı raporda, yuandaki yüzde 15’lik düşüşün petrol fiyatlarını varil başına 20 dolara kadar itebileceğini vurgulayarak, ABD Doları’nın değerindeki yüzde 5’lik bir artışın da petrol fiyatlarını yüzde 10 ila 25 arasında aşağı çekebileceğine dikkati çekti. ABD Merkez Bankası Fed’in bugüne kadar faiz artırma yolunu izlediğini anımsatan Morgan Stanley, ABD Doları’ndaki değer artışının bu yıl da devam etmesini beklediğinin altını çizdi. Geçen aylarda, yatırım bankaları Goldman Sachs ve Citigroup, petrol fiyatlarının varil başına 20 dolara kadar gerileyebileceği uyarısı yapmıştı.

OPEC acil toplanabilir

Nijerya Petrol Bakanı Ibe Kachikwu, petrol fiyatının 30 dolar/varil seviyesinin altına inmesi halinde OPEC üyelerinin acil toplanmayı değerlendirebileceklerini söyledi. Ibe Kachikwu, OPEC üyesi üreticilerde ve OPEC dışı üreticilerde üretimi resmi olarak kısmak için birlikte çalışma görmediğini de belirtti. Ibe Kachikwu, yıl sonunda petrol fiyatının 50 dolar/varil seviyesine yükselmesini beklediğini de ifade etti. OPEC son toplantısında üretim kotasını değiştirmemişti. OPEC’in en büyük ikinci üreticisi Irak, şubat ayında günde ortalama 3.63 milyon varil ile rekor üretim yapmayı planlıyor.

23232222.jpg

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.