13 °C

Ticaret ve hizmet endeksi artış kaydetti

Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi, 2015'te bir önceki yıla göre 9,7 artış kaydetti

Ticaret ve hizmet endeksi artış kaydetti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin ticaret ve hizmet endekslerini açıkladı. 

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,7 artış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış endeks ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,4 yükseldi. Söz konusu endeksteki artış geçen yıl 2014'e göre yüzde 9,7 olarak belirlendi. 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet istihdam endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,4 azalırken, 2015'te bir önceki yıla göre yüzde 0,3 artış gösterdi. 

Söz konusu çeyrekte mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet çalışılan saat endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,5 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,6 gerilerken, 2015'te bir önceki yıla göre yüzde 0,2 yükseldi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet brüt ücret-maaş endeksi, söz konusu çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,1, takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12,2, 2015'te bir önceki yıla göre yüzde 12,1 artış gösterdi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.