15 °C

TL, bu yıl ilk kez pozitif ayrıştı

Haftaya düşüşle başlayan dolar/TL 3.80'in altına gerilerken, TL bu yıl ilk kez gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştı. Borsada ise yüzde 3'e yakın prim var.

 TL, bu yıl ilk kez pozitif ayrıştı

Fitch'in Türkiye'nin notunu düşürmesinin önceden fiyatlanmış olması, bugün olumsuz bir harekete neden olmazken, son dönemde neredeyse her gün gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışan TL, bu yıl ilk kez pozitif ayrıştı. 

Kısa vade için TL'de en kötünün geride kalmış olabileceği beklentisi, dolar/TL’nin 3.80 seviyelerine gerilemesinde en temel etken. TL'de en kötünün geride kalmış olacağı beklentisinde Fitch kararının cuma günü itibarıyla açıklanmış olması, TL'nin Temmuz 2016'dan beri yüzde 25'in üzerinde değer kaybetmiş olması ve bu süreçte TL'den daha çok değer kaybeden bir para biriminin bulunmaması etkili oldu.

Güne 3.86 civarında başlayan dolar/TL, TCMB'nin likiditeyi sıkı tutmaya devam etmesi ve depo ihalesinde ihalenin altında bir teklif gelmesinin de desteğiyle 3.7994 seviyesini test etti. Dolar karşısında yüzde 1.5 prim yapan TL, gün sonunda 3.8040 seviyesinde yer aldı.

Yabancı pozisyonları büyük ölçüde kapatıldı

"Tüm sorunlarımız bitti diyemeyiz" diyen bir bankanın döviz masası müdürü, "TCMB örtülü olarak da olsa faizde 200 baz puan bir artışa gitti bu hiç azımsanacak bir artış değil. Bu artışı doğrudan yapmadığı için piyasalarda satış baskısını hızlıca kesemedi ancak bugün gördüğümüz TL'de değer kaybı yönünde alınan yabancı pozisyonlarının büyük ölçüde kapatıldığı şeklinde bu çok önemli" dedi ve ekledi: "TL'deki negatif ayrışmanın artık bir miktar durmasını beklemekteyiz bunu değiştirebilecek yeni bir olay gelişmedikçe. Yeni pozisyonlara açılmalarına bakınca hangi tarafta ağırlık olacağı TCMB'nin likidite adımları ve referandum süreci başta olmak üzere önemli olmak üzere yeni gelişmeler belirleyecektir. Ancak sert değer kayıpları ardından bugün yaşanan pozisyon kapamalardan tüm yeni pozisyonların değer kaybı yönünde açılmayabileceğini düşünüyoruz. TL için şu aşamada yeni bir gelişme olmaz ise en kötü geride kaldı diyebiliriz".

Borsada yüzde 3'e varan yükseliş

Güne hafif satıcılı başlayan BIST 100 endeksi, 83.650 puana kadar gerilemesinin ardından bu seviyelerden gelen alımlarla yükselişe geçti ve analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 85.500 puanın da üzerine çıktı. BIST en yüksek 86.279 puana çıkarken, yüzde 2.88 değer kazandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap