7 °C

TL değerlendi, BIST yükseldi

Dolar kuru, Fed faiz kararları öncesi aşağı yönlü hareket ediyor. BIST 100 endeksi de dünkü kayıpların ardından bugün yüzde 0,60 primli. Dolar endeksindeki zayıf seyir gelişen ülke varlıklarını destekliyor.

TL değerlendi, BIST yükseldi

Türk Lirası, Fed'in faiz kararı öncesi dolar karşısında değerlendi.

Dolar kuru saat 15:00'da yüzde 0,75 düşüşle 3.7505'den işlem gördü. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,20 kayıpla 4.6740 seviyesinde yer aldı.

Diğer taraftan BIST 100 endeksi, küresel pay piyasalarındaki gerilemeye paralel olarak dünkü sert düşüşün ardından bugün toparlandı. Endeks yüzde 0,60 primle 121.550 puanda.

Yılbaşından bu yana zayıf bir seyrin izlendiği dolar endeksi bugün yüzde 0,30 kayıpla 88,70 seviyesinde yer alıyor. Endeksteki düşüş TL ile birlikte gelişmekte olan ülke para birimlerini destekliyor.

Fed, bugün faiz kararını açıklayacak. Bankanın faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmezken, politika metninde yer alan mesajların tonu önemli. Analistler, bankadan gelebilecek yönlendirmelere bağlı olarak TL gibi gelişmekte olan ülke para birimlerindeki oynaklığın artabileceğini ifade etti.

Yıl içinde 3 faiz artışına gitmesi beklenen bankanın, 2018'in ilk faiz artışını yeni başkan Jerome Powell ile 21 Mart'taki toplantıda yapacağı tahmin ediliyor. Fed, son olarak 13 Aralık 2017'de faizleri 25 baz puan yükseltmişti. Bu arada bugünkü FOMC'un ardından basın toplantısı düzenlenmeyecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.