Ülkeler ve petrol üretim maliyetleri

Rusya Enerji Bakanlığı, ülkenin petrol üretim maliyetini 2 dolar olarak açıkladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

“Petrol varil fiyatı 15 dolara düşse bile Rusya’da petrol üretimi karlı olmaya devam eder.” Rusya Enerji Bakanlığı, Bakan Aleksandr Novak’ın bu açıklamasının ardından petrol üretiminin maliyetini açıkladı. 

Rossiyskaya Gazeta’nın haberine göre, Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Kirill Molodtsov şaşırtan bir açıklama yaptı ve  Rusya’da şu an  varil başına petrol üretim maliyetinin ortalama 2 dolar olduğunu söyledi. Rus yetkili, deniz yatakları ve zorlu koşullarda petrolün çıkarıldığı yataklarda ise maliyetin 20 dolara kadar yükseldiğini vurguladı.

Petrol fiyatlarının 40 dolarda tutunmaya çalıştığı günlerde açıklanan bu rakam tartışma konusu oldu. Maliyetin, rubledeki sert devalüasyondan da etkilenerek düştüğü belirtiliyor. 

Petrol şirketleri basit hesapla açıklanan bu maliyet rakamına değil, petrolün ürün olarak değerine, lisans bedellerine, yeni yataklar için ayrılması gereken yatırım rakamlarının yarattığı maliyete, devletin aldığı yüksek vergi ve harçlara bakarak petrolün piyasadaki satış fiyatın anlamak gerektiğini vurguluyor.  

Rus petrol devi Rosneft’in Başkanı İgor Seçin, şirketin petrol yataklarından petrol çıkarma maliyetinin 3 doların altında olduğunu ve mali spekülatörler nedeniyle petrol varil fiyatının 10 dolara kadar düşebileceğini söylemişti.

Ham petrolün üretim maliyeti konusu dünyada her zaman tartışma konusu. 

Enerji kaynakları bazı ülkelerde maliyet rakamlarını şöyle veriyor:

Suudi Arabistan - 4 dolar
İran - 5 dolar
Kazakistan - 6 dolar
Rusya (mevcut yataklar)- 6 dolar
Rusya (yeni yataklar)- 16 dolar
Kanada - 16 dolar
Norveç - 17 dolar
ABD (Meksika körfezi yatakları)- 25 dolar.

Bazı şlirketlerin ortalama varil maliyeti:

Rosneft - 2,8 dolar
Lukoil - 4 dolar
Tatneft - 4.8 dolar
BP - 6.4 dolar
Petrobras - 8.3 dolar
Chevron - 10 dolar
Exxon Mobile - 10.3 dolar