18 °C

Yabancı durdu, yerli doları tırmandırıyor

TCMB'nin olağanüstü faiz artırım kararına rağmen yoğun lokal talebi ile dalgalanan dolar/TL, 4.80 seviyesinin üzerine çıktı.

Yabancı durdu, yerli doları tırmandırıyor

Merkez Bankası'nın (TCMB) dünkü olağanüstü faiz artırım kararı sonrası sert bir şekilde gerileyen dolar/TL bugün ise lokallerin yoğun dolar talebi nedeniyle tekrar yükselişe geçti.

Dolar/TL'nin geniş bir bantta dalgalanmasının düşüşü alım fırsatı olarak kullanan lokal yatırımcıların yoğun dolar talebinden kaynaklandığı belirtiliyor.

TCMB Ocak 2014'ten beri ilk kez dün gerçekleştirdiği olağanüstü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında geç likidite penceresi borç verme faiz oranını 300 baz puan artırdı.

Dün 4.9290'a kadar yükselerek tarihi zirveyi gören dolar/TL, faiz artırım kararı sonrası dün 4.5433'e kadar gerilemişti. Bu sabah 4.6278/4.6350 seviyesinde olan dolar/TL, öğleden önce 4.7414'e kadar yükseldikten sonra tekrar 4.67'li seviyelere geriledi. Öğleden sonra ise dolar/TL yeniden tırmanışa geçti ve 4.8040 seviyesine kadar yükseldikten sonra saat 17:50'de 4.7974 seviyesinde bulunuyor. TL'nin bugün dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 5'e yaklaştı.

Dün 5.34 ile tarihi zirveyi gören sepet bazında TL bu sabah 5.0122/5.0186 civarında iken saat 17:50'de 5.21, dün tarihi zirve olan 5.7608'e kadar yükselen bu sabah ise 5.4066/5.4096 seviyesinde olan euro/TL ise 5.63 seviyesinde bulunuyor.

TCMB'yi bekleyenler alım yaptı

Lokallerin talebi ile dolar/TL'nin bugün yükseldiğini söyleyen bir bankacı, "Kur 4.90 seviyelerini gördüğü için 'TCMB bir hamle yapsın, kur gerilesin de alayım' diye bekleyen çok vardı. Dolayısıyla sabahtan beri ciddi bir lokal talebi var ve bu talebin karşılanması gerek.

Londra'da çok fazla spekülatif uzun dolar pozisyonu var, bunlar çözülürse dolar/TL tekrar 4.50'ler civarına düşebilir. Yabancı yatırımcı bu artırımdan tatmin oldu mu o önemli ve piyasanın hareketini de bu belirleyecek" dedi.

TCMB Türkiye piyasaları kapandıktan sonra yaptığı yazılı bir açıklamayla önce PPK'nın "yakın dönem gelişmelerini değerlendirmek üzere" toplandığını duyurdu. Daha sonra PPK kararına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, bankanın piyasada izlenen en önemli faiz oranı olan Geç Likidite Penceresi faiz oranı (GLP) yüzde 13.5'ten yüzde 16.50'ye yükseltildiği açıklandı.

Bir artırım daha bekleniyor

Analistler her ne kadar güveni tam olarak sağlama adına 7 Haziran'daki olağan toplantıda da bir miktar daha sıkılaştırma yapılması gerektiğine dikkat çekse de, dünkü açıklamadan "gerektiğinde ek parasal sıkılaştırma yapılacaktır" ifadesinin çıkarılması nedeniyle TCMB'nin 300 baz puanlık artışı yeterli görebileceğini ve daha fazla sıkılaştırma yapılmayabileceğini belirtiyor. Ancak bu noktada TL'deki seyrin TCMB'nin 7 haziran kararı açısından belirleyici olması bekleniyor.

BNP Paribas/TEB Stratejisti Erkin Işık, söz konusu ifadenin açıklamadan kaldırıldığını ve TCMB'nin daha dengeli bir duruşa geçtiğini söyleyerek, "Bunun da 7 Haziran toplantısında faiz artırım ihtimalini azalttığını düşünüyorum. Kurda belirgin iyileşme olmazsa, enflasyon önümüzdeki aylarda yüzde 14 seviyesine, çekirdek enflasyon da yüzde 15 seviyesine ulaşabilir" dedi ve şöyle devam etti:
"Enflasyon görünümünde kısa vadeye yönelik bozulma beklentisi ve büyüme odaklı mali politikaların enflasyon ve cari açık risklerini artırması ile kurdaki olumlu tepkinin sınırlı kalabileceğini düşünüyorum."

Artırım kararına olumlu tepkinin nispeten sınırlı olduğunu söyleyen Işık, "Enflasyon, cari açık görünümü kötü ve mali politikalar büyümeyi desteklediği sürece faiz artırımlarının çok etkili olmadığını görebiliriz. Bugüne baktığımızda yüksek döviz borçları nedeniyle şirketlerin döviz talebi devam ediyor olabilir. Bireysel yatırımcının döviz mevduatı da son dönemde belirgin düşüş göstermişti, kurlar yükseldikçe kar realizasyonuna gitmişlerdi. Onlar da dövizlerini geri alıyor olabilir" dedi.

Faizler geri geldi

Tahvil tarafında ise gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 15.14, valörde yüzde 15.28'e kadar yükseldikten sonra son işlemde yüzde 14.71 seviyesindeydi. Bu sabah ise yüzde 14.59 seviyesinden açıldıktan sonra yüzde 14.48'e kadar geriledi. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi spot kapanışta ortalama yüzde 14.54, valörde saat 16:07'de son işlemde yüzde 14.77 seviyesindeydi.

27 Nisan haftasını yüzde 12.60 seviyesinden kapayan gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün itibariyle üç haftada 268 baz puan yükselmişti.

Gösterge iki yıllık tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 17.22, valörde son işlemde yüzde 17.05 seviyesindeydi. Bugün yüzde 17.09 seviyesinden açıldıktan sonra spot kapanışta ortalama yüzde 17.14, valörde saat 1608'de son işlemde yüzde 17.38 seviyesindeydi.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap