14 °C

Yabancı halk arz geliyor

BIST'te bölge ülke şirketlerinin arzları için çalışmalar yürüttüklerini belirten, Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan, bu kapsamda bir arzın 2015 yılının hemen başında yapılmasını beklediğini söyledi

Yabancı halk arz geliyor

İSTANBUL - Yakın bölgedeki kuruluşların hisse senedi halka arzlarının Türkiye'de yapılması konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirten Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan, bu kapsamda bir arzın 2015 yılının hemen başında yapılmasını beklediğini söyledi.

Turhan İslam Kalkınma Bankası'na ait yurtdışında işlem gören 6.05 milyar dolar tutarındaki sukukun BIST'te de işlem görmeye başlamasına ilişkin törende yaptığı konuşmada şöyle dedi:

"İslam Kalkınma Bankası dışında da başka kuruluşların Türkiye'de borçlanma aracı ihracı için girişimleri var. Bizim de Listing İstanbul kapsamında yakın bölgedeki kuruluşların hisse senedi halka arzı yapacaklarını biliyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor."

Gazetecilerin yakın gelecekte bu kapsamda yurtdışından kuruluşun hisse senedi arzının Türkiye'de yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir sorusuna ise Turhan, "Fiilen de çalışmalar devam ediyor. Beklentimiz 2015'in hemen başında bunun olması" yanıtını verdi.
              
Yılın ilk üç çeyreğinin halka arzlar açısından Türkiye'de çok iyi geçmediğini de belirten Turhan, "2015 için bir kaç büyük halka arzın planlandığını biliyoruz. Türkiye'nin en büyük 500 firmasını tek tek ziyaret ettik. Buradan aldığımız bilgilerle şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki 2015 yılı hisse senedi halka arzları açısından bu yıla göre çok daha iyi bir yıl olacak" dedi.

Borsa İstanbul pay piyasasında bu yıl dokuz ve gelişen işletmeler piyasasında dört halka arzdan toplamda 319.9 milyon dolarlık halka arz geliri elde edildi.

Finansbank yakında netleşir, kamularda resmi başvuru olmadı

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş gazetecilerin kamu bankalarının halka arzlarına ilişkin gelişmeler konusundaki bir sorusuna ise, "Hazırlıklar var ama bize kamu bankaları tarafından bu aşamada yapılmış resmi bir müracaat yok" dedi.
              
Ertaş "Ancak kamuya da açıklandığı üzere Finansbank'ın büyük bir ikincil arzı var tahmin ediyorum birkaç hafta içerisinde neticelenecek" dedi.
              
National Bank of Greece'in (NBG) yüzde 99.8'ine sahip olduğu Finansbank  sermayesini halka arz yoluyla bedelli yüzde 25.2 artırarak 3.55 milyar liraya yükseltme kararı alırken, bankanın ikincil halka arz büyüklüğünün 2 milyar lira civarında gerçekleşmesi
bekleniyor.
              
Kısa bir süre içinde uluslararası saygın bir kuruluşun tahvil ihracını Türkiye'de yapacaklarını da belirten Ertaş, "Hatta bölge devletleri de ihraçlarını burada yapması için ciddi bir görüşme trafiği var" dedi.
              
Öte yandan Türkiye'nin de pay sahibi olduğu İslam Kalkınma Bankası'nın yurtdışında işlem gören ilk aşamada toplam 6.05 milyar dolar değerindeki sukuku Borsa İstanbul borçlanma araçları piyasası kesin alım satım pazarında işlem görmeye başladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.