9 °C

Yabancılardan 8,7 milyar dolarlık portföy geldi

Yabancılar yılın ilk dört ayında aldıkları hisse senedi ve devlet iç borçlanma senediyle 8,7 milyar dolarlık sermaye girişi gerçekleştirdi.

Yabancılardan 8,7 milyar dolarlık portföy geldi

İSTANBUL - Global piyasalarda merkez bankalarının genişlemeci para politikaları ve düşük faiz politikası, küresel piyasalarda paranın faiz oranları nominal olarak hala yüksek olan ülkelere hareket etmesine neden oluyor. İkinci bir not artışı beklentisi, Merkez Bankasının politikaları ve çözüm süreci de Türkiye'yi diğer gelişmekte olan ülkelerden pozitif ayrıştırıyor.

Merkez Bankası verilerine göre yurt dışındaki yerleşikler yıl başından bu yana net 8 milyar 760 milyon dolarlık hisse senedi ve DİBS alımı gerçekleştirdi.

Analistler, 2011 ve 2012 yıllarında Türkiye'ye yoğun sermaye akımı söz konusu olduğunu belirtiyor, Merkez Bankasının sermaye girişinin hem kredi stokunda hem de döviz kurları üzerinde yaratacağı tahribatı son derece başarılı bir şekilde yönettiğini ifade ediyor. Sermaye akımlarının not artırım beklentilerinin etkisi ile mayıs ayında da devam edeceğini öngören analistler, yabancıların güçlü pozisyonlar aldığına işaret ediyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap