5 °C

Yüksek başladı, kayıpla kapandı

İMKB, bankalarda artan kar satışları, Fitch'in Türkiye yorumu ve Draghi açıklamaları ardından günü düşüşle kapattı.

Yüksek başladı, kayıpla kapandı

 

İSTANBUL  - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 Endeksi, 82.500 direncinden banka hisselerinde artan satışlarla günü 339,25 puanlık kayıpla 81.834,73 puandan tamamladı.
 
Güne alıcılı başlayan endeks, analistlerin güçlü direnç olarak altını çizdikleri 82.500 puanın üzerini iki kez test etse de, bu seviyelerde banka hisselerinde etkisini artıran kar satışları ile düşüşe geçti. Gün içinde en yüksek 82.717,57 puana çıkan endeks, en düşük ise 81.546,20 puanı gördü. İMKB'de hisse senetleri dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 0,41 oranında değer kaybetti, toplam işlem hacmi 3,3 milyar lira oldu. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin açıklamaları ve Fitch'in Türkiye yorumu negatif seyri destekledi. 
 
Analistler, endeksin 82.500 direncinden satışların etkisini artırmasının doğal olduğunu, buna rağmen 81.700 seviyesinin üzerinde yapılan kapanışın pozitif görünümün devam etmesini sağlayabileceğini kaydediyor. Banka hisselerinde son bir hafta yaşanan rallinin etkisiyle kar satışlarının bu hisselerde yoğunlaştığını ifade eden analistler, Holding Endeksinin günü yüzde 1,18 oranında yükselişle kapattığına dikkati çekiyor.
 
Paritede yaşanan yükseliş dolar/TL'deki düşüşü destekliyor 
 
Avrupa Merkez Bankası'nın daha fazla gevşemeye ilişkin sinyal vermemesiyle euro dolar karşısında değer kazanırken paritedeki yükseliş dolar/TL'de aşağı yöne destek oluyor.
Gösterge faizde daha yatay ve sakin seyir sürerken bankacılar paritenin 1.31 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ettiği sürece gelişmekte olan ülke parabirimlerine de girişlerin görülebileceğini belirttiler.
Öte yandan bankacılar bugün Fitch'ten yeni bir not artışı sinyali gelmemesinin TL'ye sınırlı bir miktar olumsuz yansıdığını belirtirken piyasada zaten yatırım yapılabilir notta olan bir kurumdan yeni bir not artırımı beklentisi olmaması nedeniyle bu etkinin ise sınırlı kaldığını belirttiler.
 
Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir" olarak değerlendiren tekkredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin dış şoklara karşı hala kırılganve politik risklere açık olduğunu belirterek, kredi notunun artması için bu anakırılganlıkların giderilmesi gerektiğini söyledi. 
Fitch'in gelişmekte olan ülkeler birimi başkanı Paul Rawkins, Londra'da düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamada, "Cari açıkta kalıcı düşüş, daha düşük enflasyon ve daha yüksek doğrudan yabancı yatırımı, kredi notunda artışıtetikler" dedi.
Öte yandan ECB Başkanı Mario Draghi, politika faizini yüzde 0.75'te bırakma kararının ardından düzenlenen basın toplantısında, finansal piyasalarda güvenin geri kazanıldığına ilişkin pek çok işaret görüldüğünü söyledi.
 
Tahvil-bono piyasasında dün spot ve valörlü kapanışta ortalama yüzde 5.73 veyüzde 5.75 seviyesinde olan gösterge tahvilin bileşik faizi bugün spot kapanışta yüzde 5.71 valörlüde yüzde 5.73 seviyesindeydi. 
 
Altının kilogramı 91 bin 750 liraya yükseldi
 
İstanbul Altın Borsası (İAB) Endeksi önceki kapanışa göre yüzde 0,61 oranında değer kazandı, altının kilogramı kapanışta 91 bin 750 liraya yükseldi. Altın piyasasında 5 işlemde 19 milyon 756 bin 397,87 lira ve 30 işlemde 54 milyon 880 bin 861,94 dolar işlem hacmi kaydedildi. Gümüş piyasasında ise 1 işlemde 2 milyon 169 bin 700 lira ve 2 işlemde 377 bin 712,30 dolar işlem hacmi görüldü.
 
(Reuters - AA)
 
 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.