25 °C

Yurt içi piyasalar enflasyon raporuna odaklandı

Küresel piyasalarda ABD Başkanı Trump'ın açıklamaları ile jeopolitik riskler ön plana çıkarken, yurt içinde TCMB Enflasyon Raporu takip edilecek

Yurt içi piyasalar enflasyon raporuna odaklandı

Küresel piyasalarda ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamaları ile jeopolitik riskler ön plana çıkarken, yurt içinde bugün 10.30'da açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Enflasyon Raporu takip edilecek.

ABD Başkanı Trump'ın Kuzey Kore'ye ilişkin sert açıklamaları ve ABD yönetimi yetkililerinin Beyaz Saray’da yapılan toplantıda tüm ABD senatörlerine Kuzey Kore konusunda brifing vermesi, küresel piyasalarda jeopolitik risk algısının yükselmesine neden oldu. Brifing sonrası ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, Kuzey Kore’nin bölgenin istikrarını tehdit ettiği ifade edildi.

Bununla birlikte ABD'de federal hükümet yine bütçe krizi nedeniyle kapanmanın eşiğine geldi. Kongre, yerel saatle gece yarısına kadar yeni bir bütçeyi geçirmezse, federal kurumlar faaliyetlerine geçici olarak ara vermek zorunda kalacak ve Trump, hükümetin 100. günü dolmadan "hükümetin kapandığı" ilk başkan olarak tarihe geçecek

Yurt içinde, dün döviz kurlarındaki düşüş eğiliminin desteği ile gün içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 95.196,45 puanı gören BIST 100 endeksi, bu seviyede etkisini artıran kar satışları ile düşüşe geçti ve günü yüzde 0,25 azalışla 94.282,48 puandan tamamladı. Dolar/TL ise önceki gün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz kararı sonrası başlayan düşüşünü devam ettirerek 3,5550 ile 3 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü ve 3,56'nın hemen üzerinde kapandı.

Analistler, bugün yurt içinde dış ticaret dengesi ve TCMB Enflasyon Raporunun, yurt dışında ise ABD ve İngiltere'de büyüme başta olmak üzere yoğun veri akışının takip edileceğini belirterek, ABD bütçesi ve jeopolitik gelişmelerin de piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini dile getirdi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, mart ayı dış ticaret dengesi

10.30 Türkiye, TCMB Enflasyon Raporu

11.30 İngiltere, 1. Çeyrek 2017 GSYH

12.00 euro Bölgesi, nisan ayı TÜFE

14.00 Türkiye, TCMB PPK toplantı özeti

15.30 ABD, 1. Çeyrek 2017 GSYH

15.45 ABD, nisan ayı Chicago PMI

17.00 ABD, nisan ayı Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap