18 °C

Yurtiçi piyasalar pozitif ayrıştı

Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişen ülkeler ABD faizlerindeki düşüşün desteğiyle pozitif ayrıştı

Yurtiçi piyasalar pozitif ayrıştı

İSTANBUL - Küresel piyasalar, ekonomik aktiviteye ilişkin tedirginliklerle karışık bir seyir izlerken, Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişen ülkeler ABD faizlerindeki düşüşün desteğiyle pozitif ayrıştı. 

ABD'de açıklanan son dönem verilerin ardından küresel ekonomik aktiviteye ilişkin beklentilerin gerilemesi, 3. çeyrek şirket bilançolarına ilişkin olumsuz beklentiler ve hisse senedi piyasalarında kısa vadeli destek seviyelerinin kırılmasıyla etkisini artıran satış baskısı, endekslerin düşüşünü devam ettirmesine neden oldu. 

Dolar endeksi yatay seyir izledi 

Dow Jones endeksi dün yüzde 1,35 gerileyerek günü 16.321 puandan tamamlarken, gün içinde yaklaşık son 6 ayın en düşük seviyesi olan 16.310 puanı gördü. Dün S&P 500 endeksi yüzde 1,65, Nasdaq endeksi yüzde 1,46 değer kaybetti. Küresel büyüme beklentilerinin gerilemesi ile 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,25'in altına gerilerken, dolar endeksi ise yatay bir seyir izledi. 

Almanya'da açıklanacak ZEW endeksleri ve Euro Bölgesi sanayi üretimi verisi takip edilecek

Avrupa tarafında dün euro/dolar paritesi 1,2620 seviyelerinden 1,2760'a kadar yükselirken, hisse senedi piyasaları da sert düşüşlerin ardından gelen tepki alımlarıyla toparladı. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,27, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,41, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,12 yükseliş kaydetti. Analistler, bugün Almanya'da açıklanacak ZEW endeksleri ve Euro Bölgesi sanayi üretimi verisinin takip edileceğini belirtiyor. 

Yurt içi piyasalar, dün ABD'de gerileyen enflasyon beklentilerine paralel düşen 10 yıl vadeli tahvil faizlerinden bulduğu destekle hızlı yükseldi. Gelişen ülke varlıklarının ABD faizlerinin düşmesiyle değer kazandığını ifade eden analistler, geçen hafta ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin kafa karıştıran açıklamalarına karşın, küresel ekonomiye ilişkin negatif algı ve enflasyon beklentilerinin düşmesinin Fed'in faiz artırım sürecine ilişkin takvim tahminini öteleyeceğini ve bunun da piyasaları destekleyebileceğini tahmin ediyor. Analistler, BIST 100 endeksinin 74.000 ve 72.500 seviyesinin destek, 75.500 ve 76.500 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu kaydediyor. 

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle: 

09.45 Fransa, eylül ayı TÜFE  

10.00 Türkiye, ağustos ayı sanayi ciro endeksi 

11.30 İngiltere, eylül ayı TÜFE  

12.00 Almanya, ekim ayı ZEW endeksleri 

12.00 Euro Bölgesi, ağustos ayı sanayi üretimi 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap