10 °C

Yurtiçi piyasalar sanayi üretimi verisine odaklandı

Küresel piyasalara paralel hareket eden yurtiçi piyasalar yarınki büyüme verisinin öncesinde bugün açıklanacak sanayi üretimi verisini takip edecek

Yurtiçi piyasalar sanayi üretimi verisine odaklandı

İSTANBUL  - Küresel piyasalar, geçen hafta Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz indirimi ve ABD'de açıklanan makroekonomik verilerle pozitif bir seyir izlerken, küresel piyasalara paralel hareket eden yurt içi piyasalar yarınki büyüme verisinin öncesinde bugün açıklanacak sanayi üretimi verisini takip edecek.

ABD'de geçen haftanın son işlem gününde açıklanan tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri beklentiler paralelinde gelirken, hisse senedi piyasaları tarihinin en yüksek seviye ve kapanış rekorlarını geliştirmeye devam etti. ABD'de verilerin ardından sert dalgalanan 10 yıl vadeli tahvil faizleri önceki gün gibi yüzde 2,60 seviyelerinde dengelenirken, Dow Jones endeksi cuma günü yüzde 0,52 yükselerek tarihinin en yüksek kapanış rekorunu 16.924 puana taşıdı. S&P 500 endeksi yüzde 0,46 yükselerek 1.949 puan ile kapanış rekorunu kırarken, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,59 artışla zirve tırmanışını sürdürdü.

Avrupa tarafında, geçen hafta ECB'nin faiz indirimi ve bankalar için uzun vadeli fonlama operasyonunun detaylarının açıklanmasının ardından hisse senedi piyasaları sert yükseldi. Almanya'da DAX endeksi tarihinde ilk kez 10 bin puanın üzerini gördükten sonra cuma gününü yüzde 0,40 yükselişle haftayı 9.987 puandan tamamladı. Avro/dolar paritesi ECB kararlarına karşın 1,3600 - 1,3670 dar bandında dengeli seyrederken, 10 yıllık tahvil faizleri ise geriledi. Cuma günü Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,71, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,66, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 1,12 yükseliş kaydetti.

Yurt içi piyasalar da ECB kararları ve ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentiler doğrultusunda gelmesinin ardından BIST 100 endeksi haftalık bazda yüzde 1,40 yükseliş kaydederek mayıs 2013'ten beri ilk kez 80.000 puanın üzerinde haftalık kapanış yaptı. Analistler, yurt içi piyasaların bu haftanın ilk yarısında veri trafiğine odaklandığını belirterek, bugün saat 10.00'da açıklanacak nisan ayı sanayi üretimi ve yarın açıklanacak büyüme verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor.

Teknik olarak BIST 100 endeksinde 80.500 seviyesinin güçlü direnç konumunda olduğunu vurgulayan analistler, bu seviyenin aşılması durumunda Gezi olayları başlangıcında 84.800 seviyesinde bırakılan boşluğun hedefe gireceğini tahmin ediyor. Analistler, 80.500 direncinin kırılamaması durumunda ise 78.200 ve 76.000 seviyelerine doğru geri çekilme sürecinin başlayabileceğine dikkati çekiyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.