18 °C

Yurtiçi piyasalarda kayıp sınırlı oldu

Ticaret savaşlarının şiddetlenmesi sonrasında ilk tepkiyle 4 lirayı geçen dolar gün içerisinde 3,96 civarında dengelenirken, Borsa İstanbul ise açılışta verdiği kayıpları büyük oranda telafi etti.

Yurtiçi piyasalarda kayıp sınırlı oldu

Selçuk ALTUN - DÜNYA ONLİNE

ABD Başkanı Trump'ın Çin'e ilave 50 milyar dolarlık gümrük tarifesi uygulanmasını amaçlayan genelgeyi imzalaması küresel piyasaları olumsuz etkiledi. Risk iştahında belirgin bir azalış görülürken güvenli limanlara yönelişler oldu.

Dolar endeksi 89 sınırındaki hareketine devam ederken, TL özellikle Asya seansında yapılan işlemlerin etkisiyle çok sert değer kaybetti. 4,0367 seviyesiyle rekor tazeleyen dolar/TL, sonra kademeli olarak 4 sınırının altına indi. Kur, saat 17:55'te 3,96'da bulunuyordu. Euro/TL ise önceki günlerde gördüğü rekor seviyeleri yenileyerek 4,9756'ya kadar çıktıktan sonra 4,8870'e gevşedi. Dolar ve euroda yaşanan bu zirveler sonrasında 1 dolar ve 1 eurodan oluşan döviz sepeti 4,5037'ye kadar yükseldi. Euro/dolar paritesi 1,23'ün üstünde.

Türkiye 2 yıllık gösterge tahvil faizi dünkü kapanışa göre 10 baz puan artışla yüzde 14,01; 10 yıllık tahvil 25 baz puan artarak yüzde 12,74 oldu.

Altında da rekor 

Bunun yanı sıra altın fiyatları yatırımcıların güvenli limana yönelmesiyle yükseldi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 1 artışla 1,34 dolara yükselirken, yurtiçinde altının gram fiyatı, 172,8 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 282 lira, Cumhuriyet altını da 1.148 lira oldu.

Diğer taraftan, lokal yatırımcılar geçen hafta dolar/TL'nin sert bir yükselişle tarihi zirveye yaklaşmasını değerlendirip 1.3 milyar dolar değerinde döviz veya altını TL'ye çevirdiler.

Borsalarda ciddi kayıplar var

Ek gümrük vergisi ve korumacı politikaların global bir ticaret savaşı başlatacağı beklentileriyle başta ABD borsaları olmak üzere küresel hisse senedi piyasalarında sert satışlar görüldü. Borsa İstanbul da bu satışlardan payını aldı. Buna karşın, Borsa İstanbul gelişmiş ülke borsalarına göre daha sınırlı kayıplar verdi.

Güne 1.196 puan ve yüzde 1,02 düşüşle 115.914,31 puandan başlayan BİST 100 endeksi, açılış sonrasında süren satışları 115.500 civarında karşıladı ve bu seviyeden gelen alımlarla toparlanarak 116.000 seviyesinin üzerine çıktı. Endeks günü yüzde 0,43 düşüşle 116.602,82 puandan tamamladı

Öte yandan, medya şirketlerinin satış haberiyle iki gün tavan fiyattan işlem gören Doğan Grubu hisselerinde güçlü yükseliş dün de sürdü.

Uzmanlar kurda düşüş bekliyor

TL’nin bu denli değer kaybı yaşamasının Türkiye’nin makro-ekonomik dinamikleriyle örtüşmediğini ifade eden bankacılar, kurda düşüş öngörüyor. Bunun yanı sıra ticaret savaşlarının negatif etkisinin Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere daha sınırlı olması bekleniyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap