19 °C

Yurtiçi piyasalarda PPK'nın faiz kararı bekleniyor

Yurtiçi piyasalar bugün açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararına odaklandı

Yurtiçi piyasalarda PPK'nın faiz kararı bekleniyor

İSTANBUL - Küresel piyasalarda Çin'de açıklanan imalat sanayi öncü PMI verisinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından küresel ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserlik artarken, yurtiçi piyasalar bugün açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararına odaklandı. 

ABD'de dün hisse senedi piyasalarında yükseliş isteği öne çıkarken, 10 yıl vadeli tahvil faizleri hafta başından beri devam eden yatay seyrini sürdürdü. Dow Jones Endeksi dün günü yüzde 0,97 yükselişle tamamlarken, S&P 500 Endeksi yüzde 0.81, Nasdaq endeksi yüzde 0.85 değer kazandı. Analistler, dün açıklanan ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarında önceki söylemlerin dışında yeni bir şey olmadığını belirterek, piyasalarda iç dinamiklerin öne çıkacağını ve pozitif görünümün korunmasını bekliyor.

Bugün Çin'de açıklanan HSBC imalat sanayi öncü PMI verisinin beklentilerden iyi gelmesi ve büyümeye işaret eden 50 sınırına yükselmesi Asya borsalarında yükselişleri tetiklerken, Şanghay Endeksi şu dakikalarda yüzde 0.29 yükseliş kaydetti. Japoya'da Nikkei 225 Endeksi kapanışa yakın yüzde 2'nin üzerinde atış gösterirken, Avrupa borsalarının da güne yükselişle başlaması bekleniyor. Dün Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.61, Fransa'da CAC 40 Endeksi yüzde 0.37, İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.28 yükseliş kaydetmişti.

Yurtiçinde ise dün, bugün açıklanacak PPK faiz kararı öncesinde döviz kurları ve faizlerde düşüş eğilimi dikkati çekerken, BIST 100 Endeksi yüzde 1.59 artışla son 6 ayın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

AA Finans'ın, bugün saat 14.00'te açıklanacak PPK faiz kararına ilişkin gerçekleştirdiği ve 20 ekonomistin katıldığı piyasa beklenti anketine göre, ekonomistlerin 14'ü faiz oranlarında herhangi bir değişiklik öngörmezken, 6 ekonomist ise farklı faiz türlerinde 25 ile 100 baz puan arasında indirim yapılabileceğini belirtiyor. Ankete katılan ekonomistlerden 3'ü bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında değişiklik beklerken, indirim tahmini 25 ile 50 baz puan arasında yer aldı. Beş ekonomist ise faiz koridorunda 50 baz puan indirim gerçekleşebileceği beklentisini paylaştı.

Halen TCMB'nin gecelik marjinal fonlama oranı yüzde 12'de, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11.5'te, borçlanma faiz oranı yüzde 8'de ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 10'da bulunuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap