14 °C

Zayıf ABD verisi doları düşürdü

Dolar/TL gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen değer kaybının yanı sıra Türkiye'ye özgü iç siyasi endişelerin de etkisiyle bugün 4.0665 ile tarihi zirvesini test ettikten sonra zayıf ABD verileri ve tepki alımlarıyla geriledi.

Zayıf ABD verisi doları düşürdü

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarında ABD Başkanı Trump'ın ticaret yetkililerine, Çin'e 100 milyar dolarlık ek gümrük vergisi getirmeyi değerlendirmesi talimatı vermesi bugün küresel risk iştahını azaltan nedenlerden biri oldu.

Bankacılar iç riskler olarak ise özellikle son iki haftada yaşanan gelişmelere dikkat çekerken; iç siyasette faizlerin düşürülmesi için konuşulan paket, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomiden sorumlu yetkililere yönelik eleştirileri, eleştirilerin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in istifa ettiği iddiası, bu eleştirilere dün gazete haberiyle Merkez Bankası'nın dahil edilmesini gösteriyorlar.

Ancak yatırımların ABD'deki faiz artırımlarının sayısı açısından yakından takip ettiği ABD tarımdışı istihdam verisinin beklentilerin oldukça altında gelmesi ardından ise TL kayıplarını telafi ederek gelişmekte olan ülke para birimleri arasında günü dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi olarak tamamlamaya hazırlanıyor.

ABD'de tarım dışı istihdam Mart'ta, ılık hava sıcaklıkların sağladığı desteğin azalmasıyla, 103,000 ile beklentilerin altında artarak altı ayın en düşük artışını kaydetti.

Günün ilerleyen saatlerinde ise faiz adımları için piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamalar da takip edecek.

Ticaret savaşları başta olmak üzere küresel riskten kaçış gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı yaratırken TL dün ve bu sabah olduğu gibi benzer para birimlerinden negatif ayrışıyor.

TL'nin dün dolar karşısında yaşadığı değer kaybı yüzde 1'i aşarken, bankacılar gelişmekte olan ülke para birimlerine göre yaşanan bu negatif ayrışmada ve 10 yıllık gösterge tahvilde iki günde 57 baz puana ulaşan yükselişte siyasetçiler tarafından doğrulanmasa da iç siyasi gelişmelere ilişkin endişeler etkili oluyor.

Dün güne 4 civarında başlayan dolar/TL bu sabah 4.0665'i test ederek yeni tarihi rekorunu test etti. Kur ABD verilerinin ardından ise saat 17:42'de 4.04 seviyesinde işlem gördü.

Tarihi zirvesini kısa süre önce 4.5204 ile yenileyen sepet bazında TL aynı saatte 4.4919/4.4936, 4.9754 ile tarihi zirveyi gören euro/TL ise aynı saatte 4.9496/4.9516 seviyesinde bulunuyor.

Dışarıda küresel ticaret savaşı endişeleri, içeride ise makroekonomik, jeopolitik ve siyasi gelişmelerin baskıladığı TL küresel riskten kaçış eğilimlerinde benzer para birimlerinden daha çok satış baskısı altında kalabiliyor. Türkiye piyasalarına ilişkin makro endişeler yüksek büyümenin de tetiklediği yüksek enflasyon ve yüksek cari açığın bir araya gelmesinden kaynaklanıyor.

Ancak lokal yatırımcıların seviyeleri avantajlı bularak geçen hafta gerçekleştirdikleri 2 milyar doları aşan döviz satışı ve son dönemde yaşanan negatif ayrışmanın ardından görülen tepki alımları bugün yükselişi sınırlandıran ana faktörler oldu.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Lokallerin ciddi döviz bozdurduğunu görüyoruz. Bu hafta da birkaç milyar dolarlık işlem görmek bizi şaşırtmayacaktır. ABD verilerinin ardından yabancı işlemlerinin de TL lehine dönmesiyle birlikte TL'de bir tepki hareketi gördük" dedi ve ekledi:

"Ancak bugün yaşanan tepki hareketi sorunların tam olarak çözüldüğü anlamı taşıyor mu? Çok da emin olamıyoruz. Siyasi gelişmeler piyasanın odağında olmaya devam edecek."

Bankacıların önümüzdeki günlerde takip edileceğini söylediği ana konular arasında ise jeopolitik ve siyasi gelişmeler, ekonomik teşvik paketleri ve ABD'deki dava süreci yer alıyor.

Tahvillerde sert yükseliş

Son dönemde sert yükseliş eğiliminde olan tahvil faizlerinde hafta başındaki sakin seyrin ardından dün ve bugün sabah sert yükseliş yaşandı. Gösterge 10 yıllık tahvilde dün işlem bazında 43 baz puan yükseliş yaşanırken bu sabah itibarıyla iki günlük yükseliş 63 baz puana ulaştı.

Dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 12.89 olurken valörde son işlem yüzde 13.12 oldu. Bu sabah spot piyasada işlem bazında en yüksek faiz yüzde 13.32 olurken spot piyasada ortalama bileşik faiz yüzde 13.23 valörde son işlem yüzde 13.08 oldu. Böylece 10 yıllık gösterge faiz dünü düşüşle tamamlamış oldu.

İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.37 olurken valörde son işlem yüzde 14.43 seviyesinde gerçekleşti. Gösterge iki yıllık tahvilde ortalama bileşik faiz spot kapanışta yüzde 14.52 valörde son işlemde yüzde 14.39 oldu.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.