5 °C

'2 sarhoş ile 3-5 çakaldan ibaret'

Partisi MHP'den gelen eleştirilere yanıt veren Tuğrul Türkeş, Devlet Bahçeli'nin kendisini hedef almadığını belirterek, "Hakkımda laf etmeye yeltenenler 2 sarhoş ile 3-5 çakaldan ibaret" dedi

'2 sarhoş ile 3-5 çakaldan ibaret'

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hükümet teklifini kabul ederek partisi MHP'den tepki alan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş Başbakanlık Yeni Bina'da basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda MHP'den gelen eleştirilere yanıt veren Türkeş, MHP yönetimindeki bazı isimlere "Bu konuda hakkımda laf etmeye yeltenenler 2 sarhoş ile 3-5 çakaldan ibaret. Bunlara cevap vermeyi doğru bulmuyorum" ifadelerini kullandı.

Türkeş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kendisini hedef alan bir açıklama yapmadığını da belirtti.

Tuğrul Türkeş şöyle konuştu:

Hükümetimizin öncelikli meselesi terörü bitirmektir. Ülkenin güvenliği hepimizin önceliğidir. Böyle bir dönemde görev üstlendiğimi son derece önemsediğimi vurgulamak istiyorum. Makamları çıkar ve imtiyaz olarak algılayanların eleştirileri ilgili alanım değil. Siyasi partilerin amacı, iktidar olmaktır. İktidarı hedeflemeyen hiçbir parti, demokrasinin gelişmesine katkı sunamaz. Demokrasiyi geliştiremediğimiz takdirde eleştirilere de tahammül gösterilemez. Bu ilkeler ışığında herkes şunu bilsin ki, benim Başbakan Yardımcısı olmam nedeniyle partim MHP de bugün iktidar olmuştur. Bunu kim görmezlikten gelebilir, tabii ki iktidar olmak istemeyenler. Arkadaşlar, ben partimi iktidar yaptım. Şahsıma insafsızca eleştiriler bunun için yapılıyor. Beni bunun için partimden atmaya çalışıyorlar.

'MHP iktidar sorumluluğundan korkup kaçıyor'

1970'li yıllarda MHP'nin kurucusu babam merhum Alparslan Türkeş, partimizi 3 milletvekiliyle iktidar ortağı yapabilmişti. Bugün 80 milletvekiline sahip olan MHP ise iktidar sorumluluğundan korkup kaçıyor. Yüz binlerce ülkücünün işsiz olduğu ülkemizde MHP'yi iktidardan uzak tutmak hangi akla hizmet vermektir. Her fırsatta beni soyadımdan dolayı 'mirasyedi' olmakla suçluyorlar. Ben bu ithamı büyük bir memnuniyetle kabul ediyorum. Çünkü bu benim hem dinen helal, hem de hukuken meşru bir hakkımdır. İster yerim, ister yemem. O benim bileceğim bir iş. Bunu söyleyenlere de sormak lazım, siz kimi mirasını yiyorsunuz.

'Beni partimden uzaklaştırmaya çalışıyorlar'

Devlet bey babamın yanında yetişmiş büyük bir liderdir. Bu nedenle başbakan yardımcılığı koltuğuna oturur oturmaz genel başkanımızı aradım. Kendisi de şahsımı hedef alan açıklamalar yapmamıştır. Ama yanında oturan zatlar, çıkarları için var güçleriyle bana saldırıyorlar.  Devlet bey istişareye önem verir, kendisiyle yıllardır istişare ederim. Kendisine yanaşmış olanlar beni partimden uzaklaştırmaya çalışıyor. Devlet bey tüm bunları çok iyi bilmektedir. Devlet beyin yüzüne gülenler beni yolumdan çeviremez. 

' 2 sarhoş ile 3-5 çakaldan ibaret'

Şahsımı yaylım ateşine tutuyorlar. Be hey gafiller, devlet ve millet düşmanları ortalıkta cirit atarken namluları neden bana çevirdiniz? Ben babamın ilkelerine bağlıyım, bu nedenle ani kararlar vermem. Üstlendiğimiz görevi mutlaka başarmalıyız. Bu konuda hakkımda laf etmeye yeltenenler 2 sarhoş ile 3-5 çakaldan ibaret. Bunlara cevap vermeyi doğru bulmuyorum. Ben MHP'liyim ve seçim hükümetinde de olsa partimi iktidar yaptım. Kimse beni bundan dolayı partimden atamaz.

'4 Ekim'de olağanüstü kurultayı toplasınlar'

İlla ki de atılmam gerekiyorsa da buna ülkücü camia karar vermelidir. Buradan Sayın Genel Başkan Devlet Bahçeli Bey'e sesleniyorum: 4 Ekim'de olağanüstü kurultayı toplasınlar, o kurultayda benim üstlendiğim görev hakkında delegeler, partililerim ve ülküdaşlarım karar versinler. Yanaşmalar, devşirmeler, bu davaya emek vermemişler, sahibinin sesi sözde ocakçılar, benim verdiğim kararın ağırlığını anlayıp, algılayıp, beni yargılayamazlar.

'Adaylık için Devlet beyin öfkesinin dinmesini bekliyorum'

Adaylık için Devlet beyin öfkesinin dinmesini bekliyorum. Beni partimden atacaklarını söylüyor, sen kimin partisinden kimi atıyorsun. 2 tane sarhoş ve 3-5 tane çakal... Bir hafta içinde benim hakkımda açıklama yapanları kast ediyorum. 

- AK Parti'den aday olacak mısınız?

Ben hala MHP'deyim. Benim böyle bir düşüncem hali hazırda yok. Şu ana kadar bana yönelmiş böyle bir talep olmadığı gibi, ben de MHP mensubu olduğumu ve bu görevi MHP milletvekili olarak yaptığımı ve genel başkanımızın davet etmesi halinde MHP'den müracaat edebileceğimi söyledim. 
 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.