18 °C

'Adayımız birinci turda cumhurbaşkanı olsun'

Konya’da konuşan Erdoğan, "10 Ağustos’ta cumhurbaşkanı seçimi olacak. Tabii partimizin bir adayı olacak. Tabii isteriz ki birinci turda adayımız bu ülkenin Cumhurbaşkanı olsun" dedi

'Adayımız birinci turda cumhurbaşkanı olsun'

KONYA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesinde ses kısıklığı nedeniyle gidemediği Konya'da toplu açılış törenine katıldı. 

Toplu açılış töreninde bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin "10 Ağustos’ta cumhurbaşkanı seçimi olacak. Tabii partimizin bir adayı olacak. Tabii isteriz ki birinci turda adayımız inşallah bu ülkenin Cumhurbaşkanı olsun" ifadelerini kullandı.

Daha sonra Konya'nın Ereğli ilçesine geçen Erdoğan burada da önemli açıklamalar yaptı ve "İlk kez söylüyorum, Anayasa Mahkemesini de dinliyorlar" dedi.

"Paralel yargıyı temizleyeceğiz"

Konya Ereğli’de yaptığı açıklamada Anayasa Mahkemesi’nin dinlendiğini açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şöyle konuştu:

Bunlar beni dinliyor, cumhurbaşkanını dinliyor. Yeni bir şey daha söylüyorum. Anayasa Mahkemesini de dinliyorlar. Bunların işleri güçleri montaj. Kardeşlerim kimi dinlerse dinlesinler karşıların biz varız.  Bir kısım paralel yargı ile mücadelemizi devam ediyor edecek, emniyetteki paralel yapıyla mücadelemiz devam ediyor edecek. Temizleyeceğiz bunları. Ya yola gelecekler ya gidecekler. 

Erdoğan, Ereğli ziyareti öncesi Konya'da yaptığı konuşmada ise; "10 Ağustos’ta cumhurbaşkanı seçimi olacak. Tabii partimizin bir adayı olacak. Tabii isteriz ki birinci turda adayımız bu ülkenin Cumhurbaşkanı olsun" dedi.

"O tezgah, bir gün seni de vuracak"

Gülen cemaati ve muhalefete yönelik eleştirilerine devam eden Erdoğan, Pensilvanya'da yaşayan Fethullah Gülen'i kastederek, "Çık, Türkiye'ye gel. Oradan tezgah kurma. Unutma, tezgahların üstünde bir tezgah vardır. O tezgah, bir gün seni de vuracaktır" dedi.

"Yargı içindeki direnci de kıracağız"

Yargı içinde paralel yapı uzantıları olduğu iddialarını burada yaptığı konuşmada da yineleyen Erdoğan, "Bu örgütün yargı içindeki, emniyet içindeki diğer çevrelerdeki, devletin içindeki uzantılarını tarafından belli bir direnç gösteriliyor. Ama biz o direnci de kıracağız. Hiç endişe etmeyin" diye konuştu.

"Gezi olayları darbe girişiminin ilk tezgahıydı"

Gezi olaylarının darbe girişiminin ilk tezgahı olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, 14-25 Aralık olaylarıyla sonuca ulaştırılmak istendiğini ifade etti.

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

"Kirli ittifak artık yüksek sesle konuşuluyor"

Yargı içindeki çete mensuplarını kullanarak, emniyet içindeki bazı emniyet mensuplarını kullanarak içeriden ve dışarıdan kirli ittifak kurarak devleti devirmek ve yerine kendi arzuladıkları gibi bir hükümet kurmak istediler. İçeride ve dışarıda bizim politikamızdan rahatsız oldular. Çözüm sürecinden, bu milletin kardeşliğinden rahatsız oldular. Küresel projeler inşa etmemizden rahatsız oldular. Mısır’da oynadıkları oyunu Türkiye’de de oynamak istediler. Muhalefet liderleri maşa oldular. CHP ve MHP içinde 30 Mart öncesi yapılan kirli ittifak artık yüksek sesle konuşuluyor.

"Bunlar hep arkadan nal topluyor"

Hem seçimi kaybettiler, hem de kirli ittifak yaptılar. Ey CHP ne aldın? Yüzde 28. MHP sen ne aldın? 18 koyun bunları üst üste yapıyor yüzde 33. Yüzde 43 yapan bunların oyu bizim oyumuzun altında kaldı. 40 çürük yumurtadan bir sağlam yumurta etmez.  Eğer 30 Mart’ta sandıktan birinci çıkamazsam görevi bırakırım demiştim.  Bunlar hep arkadan nal topluyorlar. Siyasetin bir amacı olmalı. Bu partilerin içinde kavgalar başladı, gündemi değiştirmeye uğraşıyorlar.

Pensilvanya'ya Türkiye'de inzivaya çekilme çağrısı 

Yenilgilerine bahane arıyorlar.  Şimdi de partilerin içinde bunun hesabı sorulacak. Bu darbe girişiminin hesabını millet sandıkta sordu. Sicillerine kara bir leke olarak kazındı ve tarih boyunca bu leke hiç çıkmayacak. Pensilvanya’daki zatı yanına almışlar. Şimdi onlara bir tavsiyede bulunuyorum. Pensilvanya’daki zat eğer samimiysen, eğer sıkıntı yoksa, yasal mani yoksa… İnzivaya çekildim diyor.  İnzivaya çekilmek için Konya'dan, İstanbul’dan daha güzel bir yer olabilir mi? Hadi çık o zaman Türkiye’ye gel.

"MİT’in TIR’larını durdurmanın hesabını verecekler"

Bunların yalan üreten medyalarına tavrınızı koyun.  Bu yetmez! Yaptıklarının hesabını hukuk içinde hesabını verecekler. Montajların, şantajların, dublajların hesabını verecekler. MİT’in TIR’larını durdurmanın hesabını verecekler. Allah’tan başka kimseden korkmayız, çekincemiz yok bunu biliniz! O ne derse doğrudur cümlesi o şahıs için söyleniyorsa sorun vardır. Kimmiş o ya!

"Bilişim teknolojisiyle ahlaksızlık yapanların karşısındayız"

Erdoğan, "Geçmişte olduğu gibi gerilimlerin yaşandığı, kaosun yaşandığı, krizlerin olduğu bir ortamda değil, güle oynaya, demokratik bir kültür ve olgunluk içerisinde yeni cumhurbaşkanını tayin edeceğiz. Biz, bu süreçte asla ve asla gerginliklerin tarafı olmayacağız. Huzuru bozmak, istikrarı zedelemek isteyenlere asla prim vermeyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.  

Kendilerini bilişim teknolojisinin karşısında göstermek isteyenlere seslenen Erdoğan, "Biz, bilişim teknolojisinin karşısında değiliz, bilişim teknolojisiyle ahlaksızlık yapanların karşısındayız" dedi.

Türkiye'de ofis kurmadan, vergi kaçakçılığı yapan şirketlerin karşısında olduklarının altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kendi ülkesinde her kuruşun hesabını verecek, benim ülkemde vergi kaçakçılığı yapacak. Buna 'evet' diyebilir miyiz? Bu ülkenin Başbakanına hakaret, bu ülkenin bakanlarına hakaret, bunlarla ilgili mahkeme kararları çıkacak ve bu şirket buna uymayacak ama birileri bunu savunacak. Buna 'evet' dememiz mümkün değil ve bu milletin sırtından palazlananlara 'evet' dememiz mümkün değil ve onları savunanlar ülkede, bu millete, bunun hesabını veremeyecekler. Bu milletin ahlak değerlerine saldıranlara karşı, onları savunanlar tarihe bunun hesabını veremeyecekler. Kardeşlerim biz yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap