'Bedeli ve yaş sınırını düşürmeyeceğiz'

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, "Bugün itibariyle bedelli başvuru sayısı 45 bin 500'ü aştı. Bedellinin ne bedelini ne de yaş sınırını düşürme gibi bir düşüncemiz yok" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME


NİĞDE - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Bu coğrafyada bulunabilmek için güçlü bir orduya sahip olmamız lazım. Güçlü bir orduya sahip olmak için güçlü bir yapılanma gerekiyor" dedi. Niğde'ye çeşitli temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere gelen Bakan Yılmaz, valilik binası önünde Vali Alim Barut ve diğer ilgililer tarafından karşılandı. Daha sonra Vali Barut'u makamında ziyaret eden Yılmaz, Barut'tan il ile ilgili brifing aldı.

Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Niğde'de yapımına yıllar önce başlanan havaalanının ile kazandırılması için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, Niğde'nin bugününün dünden daha iyi olduğunu ve yarınının da bugünden daha iyi olacağını belirtti. Basın mensuplarının bedelli askerlikle ilgili sorularını yanıtlayan Yılmaz, "Bugün itibariyle bedelli başvuru sayısı 45 bin 500'ü aştı. Bedellinin ne bedelini, ne de yaş sınırını düşürme gibi bir düşüncemiz yok. Süre 15 Haziran'da bitiyor. Bir haftamız var. Hiç kimseye zoraki bir emir değil. 30 yaşından gün almış vatandaşımıza verilmiş bir haktır. Vatandaşımız, bu hakkı kullanmak isterse bir hafta süresi var. Bu sürecin ve sayının makul olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

"Bu coğrafya zor bir coğrafya"

Yılmaz, askerlik yasasındaki değişiklikle ilgili soruya da, "Ön yoklamayı kaldırdık. Yedeklik yoklamasını kaldırdık. Sivillerin askeri mahkemelerdeki yargılanma keyfiyetini kaldırdık. Askerlik işlemleri basitleştirildiği için çok az askerlik işlemleri yapan şubelerimiz kapatıldı. 100'ün üzerindeki askerlik şubesi binamızı da Milli Eğitim Bakanlığı'na devrettik" yanıtını verdi. Yılmaz, Niğde'ye acemi birliği açılıp açılmayacağı şeklindeki soru üzerine şöyle konuştu: "Her nereye gitsem herkesin bir askeri birlik talebi var. Ama herkes de soğuk savaş bitti artık, silahlı kuvvetler küçülsün artık diyor. Silahlı kuvvetlerimizin yeniden yapılanma çalışması var. Bu coğrafya zor bir coğrafya. Suriye'ye, İran'a, Irak'a aynı anda komşu olan başka bir ülke yok. Bir Türkiye var. Bu coğrafyada bulunabilmek için güçlü bir orduya sahip olmamız lazım. Güçlü bir orduya sahip olmak için güçlü bir yapılanma gerekiyor." Ziyaretin anısına Vali Barut, Bakan Yılmaz'a çini bir tabak ile yöresel motifli bir halı takdim etti. Yılmaz da, Barut'a bakanlığının sembolünün yer aldığı bir tabak verdi.
 

Bu konularda ilginizi çekebilir