'Bir aksaklık görürsem gerekeni yaparım'

Uygulanan politikaların hepsinde 12 yıl emeği olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir eksiklik, bir aksaklık, sapma gördüğüm zaman, gerekli uyarıyı arkadaşlarıma yaparım. Bu da hakkım ve vazifem" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karabük'te düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, maalesef dün olduğu gibi bugün de ülkesine güvenmeyenlerin, milletine sırtını dönenlerin olduğunu belirtti.

Siyasetin başka, ihanetin başka bir şey olduğunu belirten Erdoğan, ''Hizmet başka şey, hainlik başka şey. Demokrasi başka, ülkeyi ve milleti bölmeye çalışmak başka şey'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Paralel nerede, kardeşlik burada'' sloganları üzerine, ''Şimdi onlar kaçıyorlar. Dosyalar açıklandıkça, bakıyorsunuz imamlarıyla beraber kaçıyorlar. Madem suçunuz yok, niye kaçıyorsunuz? Niye? Çünkü Pensilvanya'daki 1999'da öyle kaçtı. Davet ettim, gelmedi. Siyasete sonuna kadar saygımız var ama ihanete asla tahammülümüz yok. Biz bunların gerçekten hizmet ettiğini sanıyor, onun için de elimizden gelen desteği veriyorduk. Hizmet edene saygılıyız ama haine asla'' ifadelerini kullandı.

"Çözüm Süreci'nin içindeyim"

Demokrasi talebinin sonuna kadar arkasında olduklarını vurgulayan Erdoğan, ancak bölücülüğe asla rıza gösteremeyeceklerini belirtti. Erdoğan, ''Aradaki çizgiyi karıştırırsanız, kendinizi mahşeri vicdanda hesaba çekilirken bulursunuz'' dedi.

Çözüm Süreci'ni başlatan ve bu aşamaya kadar getirenin kendisi olduğunu dile getiren Erdoğan, ''Nasıl başladık buna? Demokratik açılım diye başladık. Bu birinci kademeydi. İkinci kademe, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi olarak devam etti. Üçüncü kademe, Çözüm Süreci olarak devam ediyor. Ben Çözüm Süreci'nin yanındayım, arkasındayım hepsinden öte içindeyim. Bunun dışında olmam mümkün değil. Şimdi de diyorum ki elinde silah olanlar, eğer Çözüm Süreci konusunda samimiyseler IRA gibi onlar da silahlarını betona gömsünler. Ellerinde silah, Çözüm Süreci olmaz. Bununla kimseyi aldatamazsınız'' açıklamalarında bulundu.

 

"Gerekli uyarıyı yaparım"

Erdoğan, "Uygulanan politikaların hepsinde de 12 yıldır emeği olan bir Başbakan olarak bundan sonra da Hükümetimizin attığı bütün bu adımlarda yanlarında olacağım, olmaya devam edeceğim. Bu, asla bir partiden yana olmak değildir. Hükümet, devleti yönetir, devleti temsil eder. Ben de madem ki şu anda Cumhurbaşkanıyım, onların yanında olmaktan başka benim daha keyif verici, önemli görevim olamaz. Buralarda bir eksiklik, bir aksaklık, sapma gördüğüm zaman, gerekli uyarıyı arkadaşlarıma yaparım. Bu da hakkım ve vazifem" dedi.

Cumhurbaşkanı Edoğan, "Ben, 'Proje geliştirin' diyorum, bunlar hemen, afedersiniz, palavraya sarılıyorlar. Ben, 'Millete gidin' diyorum. Bunlar, notere gidiyor. Noter burada, millet. Millete gideceksin, millete. Siyasette sözünüzün değeri, itibarınız kadardır. Eğer sizin sözünüz millet nezdinde muteber değilse noterden senet, bankadan çek de getirseniz bir hükmü olmaz" diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir