7 °C

'Bugünden itibaren işçi sınıfı adına tarih yazacağız'

Alıcı firmanın iş yerlerini devraldığını duyan Yatağan Santrali ve kömür işletmelerinde çalışan işçiler gece saatlerinde eyleme başladı. Santral önünde işçilere seslenen sendika başkanı Erçelik, "1 Aralık itibariyle işçi sınıfı adına tarih yazacağız" dedi

'Bugünden itibaren işçi sınıfı adına tarih yazacağız'

MUĞLA - Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinde çalışan işçiler, özelleştirmenin ardından alıcı firmanın iş yerlerini devraldığı yönündeki duyumlar üzerine, dün gece santral ve kömür ocağı önünde toplanıp iş yerini terk etmeme kararı aldı. 

İşçiler, bu sabah ise iş yerlerinin giriş ve çıkışını iş makineleriyle kapattı. İşçiler, Milas-Yatağan karayolunda da yaklaşık 15 dakika araç trafiğine engel oldu. Santralde işçiler tarafından yakılan lastiklerin tehlike oluşturması nedeniyle uyarıda bulunmak üzere İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik, sendika temsilcileriyle görüştü.

yatagan_b.jpg

Dün gece neler yaşandı?

 Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye işçiler, akşam saatlerinde özelleştirmeyle santral ve kömür işletmelerini alan firmanın, iş yerlerini devraldığı yönündeki duyumlar üzerine, iş yerlerinin önünde toplandı. 

Termik santralin giriş ve çıkışlarını kapatan işçiler, sabah yapacakları eyleme kadar iş yerlerini terk etmeme kararı aldı. 

"Türkiye işçi sınıfı adına tarih yazacağız"

Santral önünde işçilere hitaben konuşan Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, 1 Aralık itibarıyla yeni bir sayfa açtıklarını ve Türkiye işçi sınıfı adına tarih yazacaklarını söyledi.

eylem1.jpg 

Alıcı firmanın, pazartesi günü santrali ve kömür ocaklarını devralabilmesi için gereken parayı yatırarak salı günü iş yerini teslim alacağına dair duyum aldıklarını ifade eden Erçelik, şöyle konuştu: 

"Duyumu alır almaz hepinize mesaj çektik. Bundan sonra burada yatıyoruz ve burada kalıyoruz. Bizi çiğnemeden bu kapıdan giremeyecekler. Dediler ki grubu (santralde elektrik üretimini sağlayan ünite) devre dışı edin. Ürettiğimiz elektriği nereye gönderirlerse göndersinler, biz üretiyoruz ve biz kazanıyoruz. Bu kapıdan da dışarı çıkmıyoruz." 

İşçiler, açıklamanın ardından iş yerlerinde beklemeye başladı. 

yatagan1.jpg

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.