1 °C

'Cemaat topluma hakim olmak istiyor'

Emniyet eski Müdürü Hanefi Avcı "paralel yapı"nın sadece hükümete değil, topluma hakim olmak istediğini belirterek, bu konuyu herkesin ve her kurumun sorun olarak görmesini istedi.

'Cemaat topluma hakim olmak istiyor'

Emniyet eski Müdürü Hanefi Avcı "paralel yapı"nın sadece hükümete değil, topluma hakim olmak istediğini belirterek, bu konuyu herkesin ve her kurumun sorun olarak görmesini istedi. 

Avcı, Taksim Hill Otel'de, "Cemaat'in İflası-Hoca'nın Ayağının Kaydığı Yer" isimli yeni kitabını tanıttı.

"Paralel yapı"nın hedef seçtiği kişileri bertaraf etmek için ilk etapta telefonları dinlediğini söyleyen Avcı, elde edilen bilgilerin daha sonra şantajda kullandığını belirtti. 

Avcı, "paralel yapı"yı herkesin gördüğünü ancak "Cemaat"in görünmediğini vurgulayarak şöyle devam etti:

"Balyozcular, sahte bir plan hazırlanarak mağdur olduklarını sanıyor. 'Casusluk' davasına muhatap olanlar kendilerine böyle bir iftira yapıldığından bahsediyor. İşte ben, bana o zaman kasetler koydular, bana iftira ettiler. Benim hiçbir sol örgütle bağlantım olamaz. 'Bana böyle bir şey yaftaladılar' diye tarif ediyorum. Hepimiz ayrı ayrı tarif ediyoruz. Aslında bu tariflerin hepsinin muhatap noktasında doğru. Hepsini birleştirdiğimiz zaman Cemaatin parçaları ama Cemaat bunlardan daha büyük ve farklı bir olay. Ben bir nebze kitapta bunu tanıtmaya çalıştım."

Kamuoyunun son zamanlarda yaşananları, "darbe mi, yolsuzluk mu" şeklinde tanımlamaya çalıştığını dile getiren Avcı, şunları kaydetti:

"Bence olay bunun daha ötesinde bir şey. Olay sadece bir AK Parti veya hükümet meselesi değil. Hatta dün hükümet yoktu. Belki de o insanlarla beraberdi ama böyle bir sorunumuz vardı. Bugün hükümet var. Yarın belki bu hükümet olmayacak ama ‘Cemaat’ diye bir sorunumuz olacak. Bu olay sadece hükümetin sorunu değil."

"Sorun ülkenin sorunu"

Avcı, "Cemaat"e karşı herkesin tavır alması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: 

"Bu sorun, bu ülkede yaşayan herkesin ve her kurumun sorunu. Bu sadece iktidarla cemaatin kavgası değil. Öyle kabul etmek yanlış olur. Bence cemaat sadece hükümetle kavga etmiyor. Cemaat hükümete ve tüm topluma hakim olmak istiyor. Bakarsanız bunu görüyorsunuz. Sadece hükümetle muhatap olsa hükümetle ilgili meselelere bakar. Bakıyorsunuz ki Güneydoğu sorunu ile ilgili politikalardan bahsediyor ve kendisi uygulamaya kalkıyor. Belki de paralel devlet laflarını buralara bakarak oturtmak gerekiyor. Devletin bir Güneydoğu politikası var ancak Cemaatin kendi politikaları var onu uygulamaya kalkıyor, bölgedeki polis ve özel yetkili mahkemeler eliyle."

Avcı, Cemaatin kendine göre, terör ve suç tarifi olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Görüyorsunuz ki Cemaat sadece hükümeti değil tüm toplumu yönlendirmek ve yönetmek istiyor. Biz de diyoruz ki bu ülke demokrasiyle yönetiliyorsa demokrasi bir sorumluluk rejimidir. Demokraside sorumluluk sadece hükümete ait değildir. Tüm toplum kurumlarına aittir. Toplumun tüm fertlerine aittir."

Avcı, bir gazetecinin sorusu üzerine "Cemaat"in bundan sonra "dış destek ve irtibatları" kullanmak isteyeceğini söyledi. 

 Hanefi Avcı'nın önceki kitabı ve yaşadıkları 

Hanefi Avcı'nın 23 Ağustos 2010'da Eskişehir Emniyet Müdürü iken "Haliç'te Yaşayan Simonlar" adlı kitabı yayımlandı. Kitabında Cemaatin emniyet teşkilatında örgütlendiğini ve telefon dinlemesi dahil yasa dışı faaliyetlerde bulunduğunu anlatan Avcı, daha sonra merkeze alınmayı talep etti.

Merkeze alınan Avcı, "Devrimci Karargah" soruşturmasına dahil edildi ve örgüt üyeliğiyle suçlandı.

Devrimci Karargah Örgütü'ne yardım ettiği gerekçesiyle 15 yıl hapis cezası alan Avcı, 28 Eylül 2010'da tutuklandı. Hanefi Avcı, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali tespit etmesi sonucunda 20 Haziran 2014'te tahliye edildi.

Avcı, daha sonra ikinci kitabı olan "Cemaat'in İflası-Hoca'nın Ayağının Kaydığı Yer" adlı kitabını yazdı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.