17 °C

'Diyanetimizden ne istiyorsunuz?'

Başbakan Davutoğlu, Halkların Demokratik Partisi'nin seçim beyannamesinde yer alan Diyanet'in kaldırılmasıyla ilgili maddeyi eleştirerek, "Diyanetimizden ne istiyorsunuz. Neden rahatsızsınız?" sözlerini kullandı

'Diyanetimizden ne istiyorsunuz?'

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Konya İl Başkanlığının düzenlediği milletvekili aday tanıtım toplantısına katıldı.

Ülkeyi dolaşarak vatandaşlarla kucaklaşmak için düzenleyeceği mitinglere Erzurum'dan başlayacağını ifade eden Davutoğlu, "Ama ondan önce cuma namazında Konya'da olmak istedim, sizlerle helalleşmek, halleşmek istedim" dedi. Davutoğlu, Konya'da kendisine sevgi gösterisinde bulunan hemşehrileri ile 22., 23. ve 24. dönem milletvekillerine teşekkür etti.

Başbakan Davutoğlu, "Konya, tarih yazmaya, Hz. Mevlana'yı anlatmaya var mısın, onun vicdan yüklü sesini dünyaya taşımaya var mısın? Kılıç Arslan gibi yeniden uyanmaya çalışan, Haçlı Seferleri'ne karşı durmaya var mısın? Bu aziz vatanın istiklalini savunmaya var mısın? 7 Haziran'da ders vermeye var mısın? Sen varsan, biz de varız aziz Konya" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "100 yıl önceki hesaplaşmalardan yola çıkarak Türkiye'ye ve aziz milletimize bir şekilde hakaret etmek isteyen, tahkir etmek isteyenler bilsinler ki Konya ve bu topraklara ruhunu veren Mevlana felsefesi ve onun temsilcileri buna izin vermeyecektir" ifadesini kullandı.

"100 yıllık hesaplar üzerinden Türkiye'yi kıskaca alıyorlar"

Salonu dolduran kalabalığın sloganları üzerine Davutoğlu, "Ak Gençlik Çanakkale'ye, Çanakkale destanını yazanlara sahip çıkacaktır. Biz tarihimiz boyunca birçok mezhepten, dinden, etnik ve gruplardan oluşanlarla medeniyet inşa ettik. İstanbul'da, Konya'da, Kayseri'de, Erzurum'da, her yerde, asırlarca dünyanın her köşesinden kaçmış, ülkemize sığınmış olanlara ev sahipliği yaptık. Şimdi de dünyanın terk ettiği Suriyeli kardeşlerimize sahip çıkıyoruz, Filistin'e, mazlum milletlere sahip çıkıyoruz" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Çanakkale Savaşı'nın 100. yıl dönümünde, dünyaya insanlık dersi verecek şekilde, o zaman savaştığımız Avustralyalı, Yeni Zelandalı, İngiliz, Fransız askerlerinin torunlarıyla bugün Çanakkale'de barış zirvesi yapıyoruz, birileri ise 100 yıllık hesaplar üzerinden Türkiye'yi kıskaca almaya çalışıyor. İşte AK Parti, son 12 yılda bütün bu kıskaçları kırmış bir partidir. Aziz Konya, sana soruyorum, sesleniyorum: Türkiye'yi kıskaca almak isteyenlere karşı, gür bir sesle yeni bir tarih yazmaya hazır mısın? Bizim milletimizi tahkir edenlere karşı, izzetle, onurla ayağa kalkmaya hazır mısın?

Biz bu kutlu yürüyüşe böylesi bir tarihi misyonla başladık. Biz her zaman, ak gençliğin yanında, özellikle de Konya'ı ak gençliğin yanında olacağız inşallah. Türkiye'nin bugün her yerinde heyecan var. Yarından itibaren Allah'ın izniyle sefere başlıyoruz. 2011'de Konya'ya dışişleri bakanı olarak gelmiştim, şimdi ise başbakan olarak huzurunuzdayım. Bana bu emaneti tevdi eden, bütün AK Parti kadrolarına selam ediyor, şükranlarımı ifade ediyorum. En büyük teşekkürüm, her zaman arkamda olmuş Konyalılaradır. Sizler, milletin adamlarının hep arkasında oldunuz. Rahmetli Necmettin Erbakan Hocamız, siyaset meydanına mertçe çıktığında Konya'dan ses vermişti. Allah rahmet eylesin. Konya, Necmettin Erbakan Hocamıza da sahip çıkmıştı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, her zaman Konya'ya güvendi, Konyalı da hiç onu yanıltmadı. Son 3 genel seçimde, mahalli seçimlerde ama en önemlisi de cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 74'le tarihi rekor kırdı, Konya kendine yakışanı yaptı. Şimdi inşallah tarihi bir rekoru da 7 Haziran'da sizden bekliyorum. En az yüzde 75, inşallah 14 milletvekilinin tamamı."

"Yok, yuhalamayın ama ona bir ders verin"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, kendilerini işaret ederek,  "Son 12 sene içinde ne yaptılar Türkiye'ye, hiçbir şey yapmadılar. Şu kadar gelir harcadılar, 1 trilyon lira..." dediğini anımsatan Davutoğlu, partililerin yuhalaması üzerine, "Yok, yuhalamayın ama ona bir ders verin" şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, 12 yılda yapılanların görülmemesi için beden gözünün de gönül gözünün de kapalı olması gerektiğini belirtti.

"Eğer Sayın Bahçeli gelirse O'na da dönün ve deyin ki: Milliyetçilik lafla olmaz" diyen Davutoğlu, "Sizin döneminizde bu ülkenin tanklarını İsrail modernize ediyordu, ey Bahçeli, bu ülke tank modernizasyonu için, insansız hava araçları için İsrail'e muhtaçtı' deyin. 'Tank almak istediğimizde Amerikan Kongresi'nde ya da Avrupa parlamentolarında izin beklenirdi' deyin. 'Sizin döneminizde o 3 parti koalisyonunda var ya o koalisyonda...' Şu aziz bayrak, hadi bir dalgalandırın da millilik ne demek herkes görsün. 'Bu aziz bayrak IMF salonlarında, onun arkasında oturanlar borç dileniyorlardı' deyin" değerlendirmesinde bulundu.

"Diyanetimizden ne istiyorsunuz?"

Konuşmasında "Şimdi Türkiye'yi bir daha namerde muhtaç kılmamak için 7 Haziran'da destan yazmaya var mısın ak gençlik?" diye soran Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Geleceği hep beraber imar edeceğiz ak gençlik. Yolu düşer de HDP'liler gelirse onlara da şu soruyu sorun: Yayınladıkları bildirgede 'Diyanet'i kaldıracağız' diyorlar. 'Diyanetimizden ne istiyorsunuz' diye sorun. Ne istiyorsunuz, neden rahatsızsınız? Sonra da 'Diyarbakır'da başka, İstanbul'da başka, Konya'da başka konuşma' deyin. 'Neysen, hangi yüzünle, hangi çehrenle çıkacaksan maskeni indir, öyle gel Konya'ya' deyin ve onlara bir ders verin. 'Bu Konya'da, aziz şehirde Türk-Kürt, herkes asırlarca kardeşçe yaşadı. Aramıza fitne sokamazsın, sokamayacaksın' deyin. Kılıçdaroğlu'na bir de şeyi sorun: 5+3 ne demek? 'Tekrar 28 Şubat zihniyetini mi getiriyorsunuz?' deyin. Bütün bu kumpaslara karşı biz Konya'ya güveniyoruz. Konya'nın bize güvendiği gibi biz de Konya'ya güveniyoruz. İnşallah 14 adayımızla 14'te 14 yapacağız. 14'te 14 yapmaya var mısın? 14'te 14'ü Ankara'ya göndermeye var mısın Konya? 7 Haziran'da cümle aleme bir ders vermeye var mısın Konya? Konya, sizin içinizden çıkmış bu kardeşinize sahip çıkmaya var mısın? Bütün gençliğimize güveniyoruz, Konya gençliğine de güveniyoruz. İnşallah yarın sizin dualarınızla Erzurum'dan yola çıkacağız, son durağımız da Konya olacak. 6 Haziran'da, 7 Haziran'dan bir gün önce son mitingimizi Konya'da yapacağız.

İnşallah Konya'nın, Türkiye'nin gördüğü en muhteşem mitingi yapmaya var mısınız?  7 Haziran'da bu muhteşem mitingi muhteşem bir neticeyle mühürlemeye var mısınız?"

Başbakan Davutoğlu, sevgi gösterisinde bulunan partililere karanfil attı. Daha sonra AK Parti Konya milletvekili adayları tanıtıldı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap