8 °C

'Ekonomide ikinci büyük sıçramanın eşiğindeyiz'

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde konuşan Davutoğlu, "Ekonomide ikinci büyük sıçramanın eşiğindeyiz. Yeni ekonomik sıçrama için insan kaynağını ve katma değeri artırmak zorundayız" dedi

'Ekonomide ikinci büyük sıçramanın eşiğindeyiz'

ANKARA - AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, Konya Milletvekili ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bin 245 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday gösterildi.

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkanlığa aday gösterilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Büyük Türkiye yürüyüşünün arifesindeyiz. İlelebet sürecek bu yürüyüşü bizden sonrakilere devredeceğiz" dedi.

Konuşmasına “Selam olsun, insana, zamana ve mekana” diyen Ahmet Davutoğlu, AK Parti öncesi dönem için "fetret devri" benzetmesi yaptı ve AK Parti'nin altyapısının 9 unsura dayandığını söyledi.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan satır başları:

AK Parti konjoktürel siyasi şartlarla çıkmış bir parti değildir, dönemsel bir parti değildir. Kutlu bir yürüyüşün bugünkü halidir. AK Parti milletin ta kendisidir.

"Bu bir vefa kongresidir"

Bu bir veda kongresidir. Bu bir vefa, ahitleşme kongresidir. Onun bıraktığı miras bir şeref meselesidir. Bu miras şerefimizdir ve sonsuza kadar korunacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımıza vefa borcumuzu ödüyoruz. Onun bıraktığı miras AK Parti için bir şeref meselesidir, o miras bizim şerefimizdir ve sonuna kadar korunacaktır.

"Kimse bir daha ötekileştirmeyecek"

Sayın Cumhurbaşkanımızın yeni döneme, yeni Türkiye'ye ve yeni hükümete emanet gibi tevdi ettiği çözüm sürecini başarıya ulaştırana kadar bize uyku haramdır. Bu millet arasına ekilmiş fitne tohumları yok olana kadar, bu millet her etnik ve mezhebi grupla omuz omuza bu kutlu yürüşüye çıkana kadar gece gündüz çalışacağız.

Kimse bir daha ötekileştirmeyecektir. Bizim için mezhebi bir tavır söz konusu değildir. Alevi, Sünni kardeşlerimiz bu toprağın asli unsurudur öyle kalacaklardır.İnanç, girişim, düşünce özgürlükleri garanti altındadır. Ama her özgürlük bir sorumluluk gerektirir.

"Ekonomide ikinci büyük sıçramanın eşiğindeyiz"
 
2023'te dünyanın en büyük on ekonomisine girmek için tüm çalışmaları yapacaklarını belirten Davutoğlu, "IMF defterini kapatmış bir Türkiye var. İkinci büyük sıçramanın eşiğindeyiz. Ekonomik gücümüzün kaynağı insanımızdır, coğrafyamızdır. Yeni ekonomik sıçrama için insan kaynağını ve katma değeri artırmak zorundayız. Hiç kimse, bu ülkeyi borç batağı üzerinden idare edilebilir bir ülke haline getiremeyecek" dedi.

 

"Özgürlükler AK Parti Hükümetlerinin teminatı altındadır"

Türkiye'de düşünce özgürlüğü, inanç özgürlüğü, ifade özgürüğü ve girişim özgürlüğünün AK Parti Hükümetlerinin teminatı altında olduğunu belirten Davutoğlu, hiç kimsenin bu özgürlükleri ihlal edemeyeceğini söyledi.

"Millet iradesine dayanan makamlar arasında ihtilaf çıkmaz"

AK Parti Genel Başkan adayı Davutoğlu, "Cumhurbaşkanlığı makamı ile Başbakanlık makamı arasında ikisi de seçilmiş olmak dolayısıyla ihtilaf çıkmasını bekleyenlere buradan bir kez daha cevap veriyorum, millet iradesine dayanan makamlar arasında ihtilaf çıkmaz. Milletten gücünü alanlar arasında, hele dava arkadaşları arasında hiçbir zaman ihtilaf çıkmaz. Hiç heveslenmesinler" dedi.

"Yeni Türkiye'de devlet de hükümet de milletin emrinde"

Yeni Türkiye'de devletin de hükümetin de milletin emrinde olduğunu ve  amir olanın millet, memur olanın ise devlet olduğunu belirten Davutoğlu, devletin ancak ve ancak millet iradesini kullanarak iktidara gelmiş olanlarca denetlenebileceğini, yönetilebileceğini kaydetti.

Davutoğlu, "Bundan sonra bürokrasiyi kontrol etmek suretiyle devleti ele geçirmek isteyenler, ister cunta heveslileri olsun, ister belli loca mahvilleri olsun, ister paralel devlet yapıları şeklinde olsun, hiçbir şekilde devletimize nüfus edemeyecekler" ifadelerini kullandı.

"Siyasi operasyonlara boyun eğmeyiz"

"Şunu aziz milletimize teminat olarak söylüyoruz, milletin ve tüyü bitmemiş yetimin hakkına uzanacak eli, kardeşimiz olsa koparırız" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Birtakım dosyaları sadece ve sadece AK Parti'yi yıpratmak için bekleterek ve tam da 3 seçim öncesinde dinamit gibi toplumun ortasında atarsanız bunun adına ahlak arayışı, yolsuzluklara karşı mücadele denmez. Bunun adına siyasi operasyon denir. Biz bu operasyona hiçbir zaman boyun eğmedik, bundan sonra da boyun eğmeyeceğiz."

"Hiçbir kılıç milletin iradesinden daha güçlü değildir"

Ahmet Davutoğlu, "Birileri şöyle düşünüyorlar ve diyorlar ki, 'Eğer bu seçimlerde geçmişte olduğu gibi kendi otoritemizi kurarsak, yaptığımız çalışmalarla tek bir fikre, düşünceye ya da çevreye ait HSYK oluşturursak, bu HSYK milletin seçtiği siyasi irade üzerinde Demokles'in Kılıcı gibi durur. Hiç heves etmesinler hiçbir kılıç milletin iradesinden daha güçlü değildir. Hiçbir güç milletin iradesini aşamaz" dedi.

Bir kez daha buradan HSYK seçimlerine girecek vicdan yüklü, yüreği adaletle çarpan yargı mensuplarına seslendiğini belirten Davutoğlu, "Yargının tek bir mahfil ve çevrenin otoritesi altına girmesine izin vermeyin. Böyle bir durum olursa en önce siz mağdur olacaksınız" ifadelerini kullandı.

"27 Mayıs yargısının mantığını yeni Türkiye'de kimse göremeyecek"

Davutoğlu, "Bir yargı mensubu, yürütülen soruşturma aşamasında, eğer halk iradesiyle göreve gelmiş bir başbakana, daha sonra kullanılmak üzere 'o dönemin başbakanı' diye yazabiliyorsa burada yargı bağımsızlığından bahsetmek mümkün değildir. Burada, 27 Mayıs yargısından bahsetmek mümkündür. Hiç kimsenin tereddütü olmasın, 27 Mayıs yargısının mantığını bir daha yeni Türkiye'de kimse göremeyecek" şeklinde konuştu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.