15 °C

'Fişlemeyi meşru hale getirdiler'

Parti genel merkezinde düzenlenen il başkanları toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, CHP milletvekillerinin MİT Yasası çıkmadan önce de fişlendiğini belirterek, Şimdi fişlemeyi meşru hale getirdiler" dedi

'Fişlemeyi meşru hale getirdiler'

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde düzenlenen il başkanları toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu MİT yasasıyla ilgili, "CHP milletvekilleri bu yasa çıkmadan önce fişlenmişlerdi, şimdi fişlemeyi meşru hale getirdiler." dedi.

'Kılıç'ın sözleri AYM'deki tüm yargıçların ortak kaygısı'

Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun 52. yılı dolayısıyla düzenlenen törene ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, Kılıç'ın açıklamasının, tüm AYM üyesi yargıçların ortak kaygısı olduğuna dikkat çekti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıl dönümü töreninde, yargının siyasal iktidarın ya da egemen güçlerin arka bahçesi olmaması gerektiğinin ifade edildiğini belirterek, "Türkiye bu noktaya gelmişse hepimizin oturup yeniden düşünmesi lazım. Eğer hukuk savunmaya geçmişse bu ülkede bir şeyler var. Yargının en tepesindeki kişiler kaygılarını dile getiriyorlar. Bu sadece bir kişinin kaygısı değil, o da söylendi, Anayasa Mahkemesindeki görevli bütün yargıçların ortak kaygısı ve ortak söylemidir" ifadelerini kullandı.

"İstihbaratla devleti yönetiyorsunuz" 

Kılıçdaroğlu, "Dün bir yasa geçti yine, MİT Yasası. Devleti bir istihbarat teşkilatı haline getirdiler. Bir istihbarat devleti haline getirdiler. Hukukun üstünlüğünün olduğu yerde, istihbarat elbette olur ama istihbarat ana aktör olmaz, ana unsur olmaz. Şimdi siz istihbaratı ana unsura döndürdünüz. İstihbaratla devleti yönetiyorsunuz. CHP milletvekilleri bu yasa çıkmadan önce fişlenmişlerdi, şimdi fişlemeyi meşru hale getirdiler. 12 Eylül askeri darbesinin yapamadığını şimdi bunlar yapıyorlar. Bizim yeni Kenan Evrenlere ihtiyacımız yok. Bizim demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ihtiyacımız var" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap