8 °C

'Gelişmiş ülkelerde başkanlık sistemi var'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sistemine ilişkin, 'Gelişmiş ülkelere baktığımızda, kahir ekseriyetinde bu sistemin olduğunu görüyoruz' dedi.

'Gelişmiş ülkelerde başkanlık sistemi var'

Daha iyiye nasıl gideriz bunun arayışı içerisinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık sistemine ilişkin, "Gelişmiş ülkelere baktığımızda, kahir ekseriyetinde bu sistemin olduğunu görüyoruz" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ziyaretinden dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ziyaret kapsamında, iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilebilmesi adına atılacak adımları değerlendirme fırsatı bulduklarını ifade eden Erdoğan, "Suudi Arabistan'la bölgesel konuları da aramızda değerlendirdik. Görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizin yanı sıra bölgesel konuları ele alırken tabii ki en önemli adım ikili ilişkilerde Stratejik İşbirliği Konseyi kurulması kararının alınması oldu" dedi.

'Daha iyiye gitmenin arayışı içindeyiz'

Başkanlık sisteminin, halkı rahatsız edecek bir yapısı bulunmamasının önemine dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

Bütün mesele, o başkanlık sisteminin uygulamada halkını rahatsız eden bir yapısı olmasın, karakteri olmasın. Uygulamada siz eğer adalet dağıtıyorsanız, halkın aradığı, beklediği nedir, adalettir. Bu olduğu anda zaten sıkıntı olmaz. Daha iyiye nasıl gideriz bunun arayışı içerisindeyiz ve şu anda da gelişmiş ülkelere baktığımızda, gelişmiş ülkelerin kahir ekseriyetinde bu sistemin (başkanlık sistemi) olduğunu görüyoruz veya yarı başkanlığın olduğunu görüyoruz veya partili başkanlık sistemi olduğunu görüyoruz. Bir nevi şu anda Amerika'daki sistem partili bir başkanlık sistemidir. Başkan partisinden ne yapmıyor, kopmuyor, arkasında yine ne var, partisi var. Bunu görüyorsunuz. Şu anda bizdeki yapı öyle mi, değil."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.